париГрабеж во Тутунска: МВР и банката должат многу одговори

Иако неколку дена никој не забележал дека фалат пари од пратките кои Тутунска банка ги праќала и од трезорот на банката, МВР успеало да обезбеди докази дека осомничениот бил свесен и имал намера да ги украде парите


МВР: Дел од парите од Тутунска летнале со авион во непознат правец

Осомничениот Б.С. (40) кој сега е во 30 дневен притвор, парите од банката ги извадил во неколку наврати од 6 април – четврток до 10 април – понеделник. Б.С. бил вработен на работно место трезорист во Служба за трезорско работење


Државата ги скрати парите за инсулини за еден милион евра

Државата ги скрати парите за инсулин, игли, ленти и мерачи на шеќерот во крвта за 60 милиони денари или вкупно еден милион евра. Кратењето на средствата за болните од дијабетес е објавено во Службен весник на 3 април годинава
На што штедел пари Градот во 2016 година

Според бројките може да се види дека градот штедел на проекти за велосипедски патеки, елаборати за испитување на загадувањето на воздухот, изградба на водоводи и други проекти, сите пари предвидени за манифестации и спортски активности се потрошиле„Форбс“: Роналдо со „најдебела“ сметка и со 215 милиони следбеници

Португалскиот фудбалер во Реал Мадрид заработи 88 милиони долари во 2016 година што е најмногу меѓу спортистите и водечки е на Фејсбук, Твитер и Инстаграм по бројот на луѓе што го следат. Во 100-те најбогати само две жени – Серена Вилијамс и Марија Шарапова