Полска

Фудбал: Хет-трик на Асенсио за моќната Шпанија против Македонија

Офанзивниот играч за врска на Реал Мадрид погоди во 16 минута, во 54. и во 72., мрежата на Алексовски ја тресеа и Саул Нигез во 10. и Делофеу во 35. од пенал. „Црвено-жолтите“ покажаа заби, 24 пати се обидоа да постигнат првенец во дебитантското учество на ЕП, но не успеаја. Шанса за тоа ќе имаат во вторник (18 ч.) против Србија во БидгошчЕП 2017 (У21): Полска се радуваше на почетокот, Словачка на крајот

Полјаците поведоа уште во првата минута со голот на Патрик Липски, но крајот им припадна на нивните словачки врсници. Мартин Валент израмни на 1:1 во 20 минута, за резервистот Шафранко во 78 минута да погоди за пресврт и големи три бодаФудбал У21: Македонија отседна на полскиот брег на Балтикот

Младата фудбалска репрезентација од 16 до 30 јуни ќе дебитира на Европските првенства за играчи до 21 година. На претстојното ќе биде дел од групата Б заедно со Шпанија (Гдиња, 17 јуни, 20,45 ч.), Србија (Бидгошч, 20 јуни, 18 ч.) и Португалија (Гдиња, 23 јуни, 20,45 ч.)  


Фудбал, У21: Младинците во погон за ЕП во Полска

Селекторот Благоја Милевски додаде седуммина репрезентативци од генерацијата 1996/97, го заокружи списокот на 24 играчи кои ќе патуваат на континенталниот турнир од 16 до 30 јуни и го одржа првиот тренинг во центарот „Петар Милошевски“ крај ФФМ


Фудбал, У21: Милевски потпиша 17 покани за ЕП во Полска

На сигурниот список за завршниот турнир од 16 до 30 јуни се наоѓаат играчи кои го понесоа товарот низ квалификациите. Дел од експедицијата, според најавите, ќе бидат и шест до седум фудбалери од генерацијата во доаѓање во младата репрезентација што од септември ја очекува циклус настап за ЕП 2020 во ИталијаЗаврши атлетското ЕП во сала во Белград: Полјаците најуспешна нација

Репрезентативците на Полска освоија вкупно 12 медали. Втора е В. Британија со 10 одличја, трета е Германија со 9. Македонија на првенството имаше двајца претставници. Сашо Голубиќ (7,07 секунди) го освои 24 место во конкуренција на 26 спринтери на 60 метри, Мартина Мироска заврши последна во скок во далечина (5,58 метри)