Рафаел надал

Вимблдон: Мареј се справи и со Фоњини, Коњух ја исфрли Цибулкова

Британецот се пласира во осминафинале по триумфот над жилавиот Италијанец со 6:2, 4:6, 6:1, 7:5 и негов нареден ривал ќе биде Беноа Пер од Франција. Меѓу 16. и Надал, Чилиќ од повисоко рангираните тенисери. Ана Кохуњ го забележа резултатот на денот во Лондон. Хрватската во третото коло ја елиминира словачката тенисерка и закажа дуел со Венис Вилијамс


Вимблдон: Мареј и Надал сигурни, крај за „џелатот“ на Вавринка

Британецот за час и 38 минути го порази Дастин Браун со 6:3, 6:2, 6:2, а, пак, Шпанецот беше побрз од мракот и не дозволи да преноќат обврските против Јанг од САД за конечни 6:4, 6:2, 7:5. Данил Медведев немаше сили за нова радост во Лондон во дуелот со Белгиецот Бемелманс. Шест носителки го положија оружјето во второто колоФранцузите му оддаваат почест: Статуа на Надал на Ролан Гарос

Организаторите на вториот тениски гренслем во сезоната решија да му оддадат признание на Шпанецот во форма на статуа во парискиот тениски комплекс за неговите девет досегашни победи на турнирот


Тенис: Пие по 8 литри вода, игра по 11 саати, а го нема на АТП листата

Франко Ливи има 27 години, по потекло е Италијанец и важи за најбаран спаринг партнер во светскиот тенис. Интересот е особено голем кај тенисерите поради фактот дека е леворак играч кој во нивните подготовки на тренинзите го заменува Рафаел Надал. На Ролан Гарос за првпат работеше со Ѓоковиќ под водство на Агаси. Работел со многу колеги, но никогаш со Роџер Федерер


Ѓоковиќ по втората победа на Ролан Гарос: Од ден во ден сум сè подобар

Србинот обезбеди пласман во третото коло по триумфот над Португалецот Жоао Соуса со 6:1, 6:4, 6:3, Надал со ист резултат го совлада Робин Хасе. Победи на Мугуруза и В. Вилијамс на женскиот дел од гренслемот, порази на Квитова, Цибулкова и Пуиг


Тениски Мастерс во Рим: Доминик Тим преку Надал до полуфинале

Австриецот до вториот триумф (6:4, 6:3) во шестото соочување со Шпанецот стигна за час и 51 минута и во полуфиналето го чека подобриот од мечот меѓу Ѓоковиќ и Дел Потро. Првата двојка што ќе игра за меч за титула во Вечниот град ја формираа Американецот Џон Изнер и Германецот Александар Зверев