ракометРакомет, ЛШ: Вардар со триумф во 100. меч, се радува и ППД Загреб

„Црвено-црните“ го совладаа Кристијанштад со 32:29 и се потврдија како победници во Б групата. Настапите во елитата конкуренција ги продолжуваат во четврт-финале, а во нокуат фаза го повлекуваат и хрватскиот тим


Ракомет, ЛШ: ЖРК Вардар како првопласиран во четврт-финале

„Црвено-црните“ девојки ја оправдаа фаворитската улога против Тирингер во Скопје. Славеа со 36:26 и се вратија на лидерската позиција на табелата благодарение и победата на Будуќност против Ференцварош во Будимпешта со 24:23


Радичевиќ по Мец: Срамен пораз, во одбрана бевме катастрофа

Француската екипа го декласира ЖРК Вардар со 42:28 и го симна од лидерската позиција во групата 1. Словенката Грос со 12 гола и Германката Смитс со 8 беа незапирливи за „црвено-црната“ одбрана. Пенезиќ постигна 10 погодоци за вардарки


Ракомет, ЛШ: Вардаровата виза за четврт-финале, сепак, е Кристијанштад

„Црвено-црните“ ја прокоцкаа првата меч топка за врвот во групата Б. Мешков Брест ги совлада со 30:26 и ги испрати на поправен против Кристијанштад во недела во Скопје. Кристопанс и Остроушко дадоа по 8 гола за белорускиот првак, Чупиќ и Карачиќ по пет за македонскиот


Ракомет, ЛШ: Вардарци во Белорусија по осминафинална слобода

Со евентуален триумф против Мешков Брест попладнево (17.30 ч.), „црвено-црните“ ќе имаат три бода повеќе од Рајн Некар Левен и на коло до крајот ќе го осигураат првото место во групата Б за директен пласман во четврт-финале


Ракомет, ЛШ: Булатовиќ со 14 гола му нанесе прв пораз на ЖРК Вардар

Будуќност триумфира во Скопје со 31:28 и на идентичен начин возврати за поразот во „Морача“ на 29 јануари. „Црвено-црните“ остануваат на првото место во групата 1, но сега имаат ист број на бодови со Ференцварош – по 13.


Ракомет, ЛШ: Вардарци газат кон четврт-финале, Целје „падна“ во Скопје

Македонскиот машки првак го совлада словенечкиот со 35:30 и остана на лидерската позиција во групата Б што ќе треба да ја одбрани против Мешков Брест и Кристијанштад во последните две кола за директен пласман во четврт-финале


Ракомет, ЛШ: Вардар му врати на Загреб и го потисна лидерот Кјелце

Македонскиот првак подобар од хрватскиот со 25:20 во десеттото коло во елитното натпреварување. „Црвено-црните“ се лидери во Б конкуренцијата со 14 бода колку и европскиот првак, но имаат подобра вкупна гол разлика и подобар биланс во меѓусебните дуели