Реал Мадрид

Реал го „врза“ по Скопје: Зидан со нов договор и двојно поголема плата

Французинот, кој во вторникот ги предводеше „кралевите“ до шеста титула за 18 месеци колку што е на нивното кормило, останува на „Сантијаго Бернабеу“ уште три години за осум милиони евра по сезона наместо досегашните 4,35 милиони


Фудбал: Реал М. без пораз во финале со Зидан и 66 меча со даден гол

„Кралскиот“ клуб вчеравечер прослави петта победа во меч за титула под водство на францускиот менаџер и ја продолжи рекордната низа на натпревари со една и повеќе реализации во сите натпреварувања


УЕФА спектакл во Скопје: Четврта Суперкуп титула за Реал Мадрид

„Кралскиот“ клуб подобар од Манчестер јунајтед на „Телеком арена“ со 2:1 за одбрана на тронтот што го запоседна лани по триумфот над Севилја во Трондхајм. Касемиро и Иско стрелци за тимот на Зинедин Зодан, Лукаку за „црвените ѓаволи“ кои остануваат на единствениот освоен пехар засега во 1991 година против белградска Црвена звезда. Иско прогласен за играч на натпреварот во Скопје


Шоуто може да почне: Реал и Манчестер Ј. по трофеј во 42. Суперкуп

Дуелот меѓу шпанскиот и англискиот великан на „Телеком арена“ во Скопје е со почеток во 20,45 часот. „Кралевите“ во обид да ја одбранат ланската титула што ја освоија во Трондхајм против Севилја за вкупно четврта во Суперкуп натпреварите, „црвените ѓаволи“, пак, ќе атакуваат на втора по единствената засега против Црвена звезда од 1991 година. Правдата доверена на италијанскиот судија Џанлука Роки.


УЕФА Суперкуп: Фудбалска „бела ноќ“ во Скопје

Улица „Македонија“, вообичаено главна артерија во централното градско подрачје за променада, и истоимениот централен плоштад се преплавени со луѓе почнувајќи од хотелот „Бристол“, па таму некаде до „Даут Пашин Амам“. Ги има од сите возрасни категории, но, се чини, во атмосферата што е налик на карневалска најмногу уживаат и најсилно бијат детските срца


Изненадување и за шпанските медиуми: Роналдо во авионот за Скопје

Веста дека на списокот патници за Македонија се наоѓа и Португалецот наиде на задоволство кај фановите на „кралскиот“ клуб. Во експедицијата на гигантот од Мадрид и синот на Зинедин Зидан, Лука кој ќе биде трет голман на „Телеком арена“


Трансфер сага: „Марка“ го однесе Мбапе во Реал М., Монако демантира

Шпанскиот весник наведува дека „кралевите“ се согласиле да платат 180 милиони евра за 18 годишниот напаѓач од кои 160 милиони веднаш, а 20 милиони преку бонуси. Договорот би се однесувал на шест сезони за неделна плата од 135.000 евра. Тимот од Кнежевството експресно реагираше и преку бритаски „Скај“ порача дека фудбалерот не е продаден


Суперкуп: Пазарна инспекција не реагира, навивачите ќе спијат по куќи

Државниот пазарен инспекторат нема направено вонредни контроли во хотелите и мотелите во Скопје во пресрет на Суперкупот. Оттаму велат дека досега до нив немало поплаки…


Трансфер „бомба“ од Минхен: Баерн го позајми Хамес Родригез од Реал

Колумбиецот во наредните две сезони ќе игра за Баварците за сума од 10 милиони евра. Германскиот шампион ја потврди веста и дополни дека ќе има можност за целосно откупување на неговиот договор со „кралевите“ во 2019 година за 35,2 милиони евра