Реџеп Таип Ердоган
Над 1.000 граѓани-ѓуленисти уапсени во Турција

Само една недела откако претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган извојува тесна победа на референдумот за уставните промени, турските власти денеска уапсија повеќе од илјада…


Меркел повикува на дијалог во Турција

Германската канцеларка Ангела Меркел го повика турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган да започне „учтив дијалог“ со сите политички партии по победата на референдумот за измените…


Тајани: Загрижен сум од можноста да се врати смртната казна во Турција

Антонио Тајани, претседател на Европскиот парламент денеска на „Твитер“ изрази загриженост во врска со идејата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за враќање на смртната…