Рома

Фудбал: Рома нуди шестгодишен договор за Тоти како спортски директор

Италијанската фудбалска легенда има 40 години и дел е од составот на Спалети, но сè не се изјаснил дали ќе продолжи да игра и во наредната сезона. На 16 годишна возраст дебитира за римјаните под водство на Вујадин Бошков
Серија А: Рома го покори „Џузепе Меаца“ и остана да демне на Јуве

Два ефектни гола на Раџа Најнголан и еден на Пероти од белата точка во победата на „волчицата“ против Интер со 3:1 во дербито на 26 коло. Единствениот за „нероазурите“ беше дело на Икарди. Римјаните останаа на минус седум од „бјанконерите“ на чело на табелата


Лига Европа: Џеко ја потопи „жолтата подморница“

Репрезентативецот на БиХ даде три гола во убедливиот триумф на Рома против Вилјареал во Шпанија со 4:0, па возвратниот меч на „Олимпико“ ќе биде уште еден во низата формални во Лигата на шампиони и во ЛЕНовиот стадион на Рома ќе чини 1,3 милијарди евра (Видео)

Објектот со назив „Дела Рома“ ќе биде централна содржина во футуристичкиот комплекс, ќе има капацитет од 56.000 места, ќе биде лоциран во југозападниот дел на Рим и, според проекциите, треба да биде готов за сезоната 2020/21


Рома на босански погон во Лига Европа: Хет-трик на Џеко против Плзен

„Волчицата“ ја совлада чешка Викторија со 4:1 и обезбеди место во нокаут фазата. Репрезентативецот на БиХ беше централна фигура на „Олимпико“. Убедлива партија и на Манчестер јунајтед против Феенорд (4:0)


Де Роси доследен: „Не“ за Јувентус

Во мисијата на шампионот се вклучиле и Буфон, Бонучи и Кјелини, но заменик капитенот на „волчицата“ ги одбил. Тој води преговори со Рома за продолжување на соработката што во случај да пропаднат ќе замине, најверојатно, во САД


(ВИДЕО)Серија А: Спалети удираше глава од маса по новинарско прашање

Несекојдневна реакција на прес-конференција на „Олимпико“ по мечот со Палермо. „Некои новинари доаѓаат на прес колку да прашаат или да ме критикуваат“, ја образложи својата реакција тренерот на Рома