Романија


Романскиот министер за правда поднесе оставка

Романскиот министер за правда Флориан Јордаке денеска поднесе оставка поради спорната владина уредба за декриминализација која е повлечена по повеќедневните масовни протести и осудата од меѓународната заедницаПожар во клуб во Букурешт: Повредени 38 луѓе

Повредени се 38 луѓе откако избувнал пожар ноќеска во ноќен клуб во Букурешт. Пожарот избувнал околу 4 часот, според средноевропско време во популарниот клуб „Бамбу“,…


Победа на социјал-демократите на изборите во Романија

Социјал-демократската партија во Романија победи денес на парламентарните избори, тврдат последните анкети реализирани на излезот на гласачите од избирачките места по затворањето на гласачките места…


НАТО ја зајакнува источната граница поради рускиот експанционизам

НАТО испраќа 4 мултинационални батаљони во Полска и во трите балтички земји а се планира и зајакнување на военото присуство на НАТО во регионот на Црното Море во Романија, Бугарија и Турција.