Русија

Бечев за НОВА: Русија го користи Балканот за пазарeње со Западот

Димитар Бечев, професор по европски студии во интервју за НОВАТВ зборува за актуелните ангажмани на руската дипломатија во Македонија и за односот на новата американска администрација и за можните начини на кои Западот ќе одговори на уцените на некои лидери на Балканот


На протестите во Москва уапсен и опозицискиот лидер Навални

Руската полиција го приведе опозицискиот лидер, Алексеј Навални, во центарот на Москва, каде се одржуваше протестот против корупција, што го организираше тој. Стотици опозициски демонстранти…
Борба против допинг: Руски доктор доживотно суспендиран од ЦАС

Сергеј Португалов се товареше за кршење на неколку членови на анти-допинг програмата на Светската атлетска федерација (ИААФ) вклучувајќи поседување и растурање на забранети препарати. Судот во Лозана нагласи дека има јасни докази против него


Трамп најави најголема модернизација на војската

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека ќе побара значајно зголемување на буџетот за „една од најголемите модернизации во историјата“. Тој во говорот на Конференцијата на…