Русија

СП во ракомет (У21): Македонија со пресврт до победа над Русија

„Црвено-жолтите“ во рамки на групата Ц ја совладаа младата „зборнаја“ со 29:22. Најефикасен беше Арсеновски со седум гола, Кузмановски постигна шест, Јагуриноски пет, а Талески четири. Одличен беше и голманот Томовски кој забележа 11 интервенции. Нареден ривал е селекцијата на Буркина Фасо во четврток од 21 часотРусите одлучија: Кокшаров ќе селектира, Самсоненко ќе координира

Спортскиот директор на Вардар го наследува Дмитри Торгованов на кормилото на националниот тим додека сопственикот на „црвено-црните“ во наредниот период ќе биде и потпретседател на Руската ракометна федерација (ФГР)(ВИДЕО)НОВА во Ниш: Рускиот центар воена или хуманитарна база

Сместен на неколку стотина метри од аеродромот во Ниш, руско – српскиот хуманитарен центар, од каде официјално, Руси поаѓаат на помош во вонредни ситуации и…Куп на конфедерации: Елиминација на Русија, нов рекорд на Роналдо

Мексико ја совлада „зборнаја“ со 2:1 во директниот дуел за второто место во групата А, Португалија, пак, убедлива против Нов Зеланд со 4:0. Меѓу стрелците и Роналдо кој погоди по 60 пат во меѓународна средба од натпреварувачки карактер во репрезентативниот дрес
Путин го отвори Купот на конфедерации: Русија славеше над Нов Зеланд

„Зборнаја“ поведе со автоголот на Боксал во 31 минута, печат на победата стави Смолов во 69 минута. Домашната селекција не искористи уште неколку одлични шанси за поубедлива радост во што ја спречи и противничкиот голман Стефан Мариновиќ. Турнирот продолжува утре со два нови меча. Португалија – Мексико (17 ч.) и Камерун – Чиле (20 ч.)