СЈО

ОБСЕ набљудува над 100 судски случаи,се мониторираат и случаите на СЈО

Неоправдано одложување на судските постапки, неповикување на странките и слични проблеми нотирала Коалицијата за правично судење, истакна денеска Натали Петровска, извршна директорка на Коалицијата на…


СЈО влезе во Телеком, се сретнаа обвинителите и директорите

Тричлена делегација од Специјалното јавно обвинителство денеска имаше средба со претставници на „Македонски Телеком“. Во централата на оваа компанија попладнево влегоа обвинителката Ленче Ристоска и…

Кривичен суд прифатил една казна за функционер, а СЈО побарале девет

Специјалното јавно обвинителство од Кривичниот суд побарал да бидат казнети девет одговорни лица од институциите кои не соработувале со обвинителството и не ги доставувале бараните…Мета: Од 37 регистрирани воздухоплови, три се во приватна сопственост

Во Македонија има вкупно 37 регистрирани цивилни воздухоплови, стои во регистарот на впишани воздухоплови на Агенцијата за цивилно воздухопловство, последен пат ревидиран на 13 март,…


Узбекистанец од Прага плаќа лобисти во САД да пишуваат против СЈО

Познатата лоби-компанија Меркјури на 22 февруари оваа година, пријавила договор за лобирање со извесна Фондација Либертас, основана во август 2016-та година и регистрирана на адреса…


Од државни институции протекуваат информации за постапки на СЈО

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски на својот Фејсбук профил откри дека Специјалното јавно обвинителство од надлежни органи бара податоци за тоа дали е тој сопственик…