список

Ангеловски го отвори картите: Тројца дебитанти за Шпанија и за Турција

Повик во сениорската репрезентација на Македонија за првпат добија Елиф Елмас од Работнички, Јани Атанасов од Академија Пандев и Амел Рустемоски од Грасхоперс, нови покани за Кристијан Тошевски од Пелистер и Дарко Чурлинов од Келн, Давид Митов Нилсон одново е конкурентен за место меѓу стативитеФудбал: Италија со четворица дебитанти против Албанија и Холандија

За првпат во националниот тим се повикани Алекс Мерет (20), голман на второлигашот Спал, потоа дефанзивците на Аталанта и Интер, Леонардо Спинацола и Данило Д’Амбросио и играчот за врска на Интер, Роберо Галјардини