Светско првенство

СП во ракомет (У21): Македонија во директен дуел со Бразил за плеј-оф

По Тунис, подобра од „црвено-жолтите“ беше и Шпанија која славеше со убедливи 36:25 во рамки на четвртото коло во групата Ц што за „фуријата“ значи „бетонирање“ на лидерската позиција на табелата, а за составот на Илија Темелковски насочување на дуел со јужноамериканскиот претставник за осминафинале
Пливање: Ангеловски го собори Маленко, па Блажевски го урна Ангеловски

Државниот рекорд на 50 метри слободно во 25 метарски базени што повеќе од една деценија гласеше 23,54 секунди денеска најпрво падна на 23,43 секунди, а потоа и на 23,07 секунди на 13. СП во кратки базени во Онтарио, Канада