тенис

Тенис: Сара Ерани позитивна на допинг тест од почетокот на 2017 година

Во примерок на урина на италијанската тенисерка се најдени траги на Аримидекс, препарат што во медицината се користи за пост-менопаузен карцином на дојка, а во тенискиот свет се смета за стимуланс и метаболички хормонТенис: Синијакова со пехар во Бастад, Фоњини во Гштад, Маер во Хамбург

Чешката тенисерка беше подобра од Каролина Возњацки со 6:3, 6:4 во финалето на „Ериксон опен“ во Шведска, Италијанецот славеше на турнирот во Швајцарија по победата над Јаник Ханфман со 6:4, 7:5, а Аргентинецот го понесе трофејот од Германија, откако триумфира на Флоријан Маер со 6:4, 4:6, 6:3


Ѓоковиќ „пресече“: Пауза до крај на сезоната, ќе се вратам посилен

Еден од најдобрите светски тенисери во моментот потенцира дека воопшто не му било лесно да донесе одлука за пауза што за првпат во неговата кариера ќе трае околу шест месеци. Добра вест во целата ситуација е што операција, барем засега, не е потребна и покрај сериозноста на повредата што е настаната од преоптоварување


Тенис: Ѓоковиќ во понеделник излегува од топ 4 на АТП листата

Србинот го напушта водечкиот квартет за првпат по десет години како последица на повлекување од претстојниот Роџерс купот поради повреда на лактот што, како бранител на титулата, ќе значи одземање на 1.000 бода


Тенис: Ферер со трофеј во Бастад, Ирина Бегу во Букурешт

Шпанецот за, речиси, час и половина го совлада Александар Долгополов со 6:4, 6:4 во финалето во шведскиот град за прв АТП трофеј по Виена во 2015 година, Романката, пак, подобра од Гергес со 6:3, 7:5 во мечот за титулата во романската престолнинаТомиќ кон новинарите: Сонувајте за автомобили и куќи што ги купувам

Австралискиот тенисер со хрватски корени кој некогаш беше пред светла кариера, денеска е во надолен тренд. Арогантно ќе изјави дека нема мотиви на тенисот, здодевно му е на теренот и не пропушта да ги истакне заработените милиони во изминатите години што веројатно му удрија во глава


Тенис: ИТФ го суспендира Илие Настасе до 2021 година

Мерката за селекторот на Федерејшн куп репрезентацијата на Романија е за неговите недолични дофрлувања и навреди кон Џоана Конта, кон Ен Кеотавонг и кон судијата за време на априлските пресметки со Велика Британија. „Ќе видиме со каква боја ќе биде, со чоколадна или млечна“, прокоментира тогаш и за нероденото дете на Серена Вилијамс


Тенис: Три меча на Вимблдон и еден на Ролан Гарос под лупа за лажирање

Единицата за тениски интегритет (ЕТИ) соопшти дека е поведена истрага по невообичаено високите уплати што биле забележани низ обложувалниците ширум светот. Она што е достапно како информација за јавноста е дека во фокус се мечеви од квалификации за главните турнири на гренслемите во Лондон и во Париз. Имињата на тенисерките засега се држат во тајност