Тренер

Тренерска смена: Пелегрино е нов менаџер на Саутемптон

Аргентинецот потпиша договор со „светците“ за наредните три години и на „Сент Мери“ доаѓа како наследник на Клод Пуел кој е принуден да бара нова средина иако го предводеше тимот до финале во Лига купот


Кошаркарите на Барселона со нов тренер: Сито Алонсо наместо Барцокас

Тој потпиша договор на две години со можност за продолжување на престојот во клубот за 12 месеца. Каталонците под водство на Гркот имаа очајна сезона – беа елиминирани од Валенсија во четврт-финалето од плеј-офот во домашното првенство, а во Евролигата завршија на 11. местоЃоковиќ: Во транзиција сум, нов тренер за три до четири недели

Српскиот тениски ас досега соработувал со осум имиња – Јелена Генчиќ (1993-1999 година), Никола Пилиќ (1999-2003), Дејан Петровиќ (2004-2005), Рикардо Пјати (2005-2006), Маријан Вајда (2006-2017), Марк Вудфорд, Тод Мартин (2009-2010) и Борис Бекер (2013-2016). Деветтиот предводник го најави по завршување на Ролан ГаросСе врати каде што почна: Жерар во Академијата на Ливерпул

Поранешниот англиски репрезентативец задоволен што ќе може да учи и напредува како тренер на младинските погони на клубот од „Енфилд“, но и што ќе може да пренесува искуство и идеи на играчите во развој


Го одбра семејството пред 50 азиски милиони: Ван Гал се пензионира

Поранешниот тренер на Ајакс, АЗ Алкмар, Барселона, Баерн Минхен и Манчестер јунајтед и селектор на Холандија заминува во пензија, објави холандски „Телеграф“. Како причина весникот ја наведува ненадејната смрт на сопругот на една од неговите ќерки во минатиот месец


Промоција на Германец во Тетово: Томас Брдариќ нов тренер на Шкендија

Поранешниот германски репрезентативец и клубот потпишаа договор на една ипол година со можност за продолжување на соработката. Тој утре претпладне ќе означи почетокот на зимските подготовки„Би-Би-Си“ го поврзува Жерар за нов тренер на МК Донс

Британскиот сервис јавува за голем пресврт во случајот со легендата на англискиот фудбал кој би можел да ја заврши фудбалската кариера и да почне тренерска во третолигашот иако за него има интерес од Њукасл, Селтик и Ливерпул