Турција


Протестен марш на опозицијата во Турција

Републиканската народна партија денеска започна протестен марш долг 400 километри, од Анкара до Истанбул во знак на протест поради затворањето на еден од нивните пратеници….Турција се провлече во Скопје: Македонска доминација без реализација

„Црвено-жолтите“ ремизираа без голови во контролата пред Шпанија во сабота во Скопје. Беа подобар ривал од турската селеција која е 25 светска репрезентација, имаа два поништени гола на Мојсов и на Алиоски, уште неколку добри закани и зицер во 88 минута што Тричковски не успеа да го претвори во гол за победа


Македонија на тест во Скопје: Турција како загревање за Шпанија

Вечерашниот пријателски фудбалски меч на „Телеком арена“ е одлична прилика за репрезентацијата со добра игра и резултат да се најави претстојното гостуање на „црвената фурија“ во сабота во Скопје во квалификациите за СП 2018 во Русија


Турските власти по играчот на Оклахома: Налог за апсење на Енес Кантер

Како причина за тоа, според турски „Дејли Сабах“, е јавната поддршка на кошаркарот на тандерси за прогонетиот верски лидер Фетулах Гулен и неговото движење „Хизмет“ на социјалните мрежи како и критиките за начинот на владеење на претседателот Реџеп Таип Ердоган


Ангеловски го отвори картите: Тројца дебитанти за Шпанија и за Турција

Повик во сениорската репрезентација на Македонија за првпат добија Елиф Елмас од Работнички, Јани Атанасов од Академија Пандев и Амел Рустемоски од Грасхоперс, нови покани за Кристијан Тошевски од Пелистер и Дарко Чурлинов од Келн, Давид Митов Нилсон одново е конкурентен за место меѓу стативите
Во Грција исчезнаа турски дипломати, осомничени соработници на Ѓулен

Во Грција исчезна двојка турски дипломати, кои се осомничени за членство во Фетхулахстичката терористичка организација (ФЕТО), јави турската новинска агенција Анадолија, повикувајќи се на неименуван…