УБК

Спасовски: Наскоро ќе се знае кои ќе бидат директорите на УБК и БЈБ

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски денеска на прес-конференција, одговарајќи на новинарско прашање рече дека наскоро ќе се знаат имињата на новите директори на Бирото…


Српско-руски шпионски игри за “македонско сценарио”- Kој сака криза?

Како пратеникот Иван Стоилковиќ, српскиот новинар и пратеник Мирослав Лазански и српскиот разузнавач Горан Живаљевиќ спроведувале медиумска пропагандна кампања за влијание врз кризатаКривичен: Рочиште за „Тврдина 2“- Грујовски и шестмина од УБК

Во Кривичниот суд денеска треба да почне судскиот процес  за случајот со фалсификување и уништување на документацијата во Управата за безбедност и контраразузнавање поврзана со…


Кривичен суд прифатил една казна за функционер, а СЈО побарале девет

Специјалното јавно обвинителство од Кривичниот суд побарал да бидат казнети девет одговорни лица од институциите кои не соработувале со обвинителството и не ги доставувале бараните…


Зврлевски: Се почесто се злоупотребува следењето на комуникациите

Прекумерното користење на следењето на комуникациите се почесто се злоупотребува, рече републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски, на денешната меѓународна конференција „Следење на комуникациите – законска…