УЕФАЧеферин за „Њујорк Тајмс“: Регионална лига би била смрт за фудбалот

Претстојниот 41. Конгрес на УЕФА што е закажан на 5 април во Хелсинки ќе биде одлична прилика за изнесување на ставови по ова прашање што со години се заговара и на просторите на поранешна Југославија


Фудбалски кандидатури: Германија и Турција по ЕП 2024

УЕФА потврди дека добила само две целосни апликации за континенталниот турнир по седум години. Конечната одлука ќе биде донесена во септември догодина. Данска, Шведска, Норвешка и Финска се повлекоа од намерата за заеднички настап


УЕФА: Пет македонски клуба добија 325.890 евра

Сумата е компензација за нивните играчи што настапија за своите репрезентации во квалификациите за Европското првенство во 2016 во Франција. Вардар доби 148.584 евра, Работнички 115.248 евра, Шкендија 31.028, Металург 26.595 и Брегалница 4.432 евра


УЕФА ја претстави Лига на нации: Македонија во најслабата конкуренција

Во проектот ќе учествуваат сите 55 нејзини членки. Тие ќе бидат поделени во четири квалитативни лиги (А, Б, Ц, Д). Проектот треба да биде замена за пријателските средби, но ќе има и натпреварувачко значење бидејќи преку него се планирани четири места на ЕП 2020


ЦАС: Жалбата на Србија одбиена, Косово останува во УЕФА

Адут на ФСС беше членот 5.1 од Статутот на УЕФА кој вели дека за членство во организацијата земјата мора да биде независна и да биде призната во Обединетите нации. Но, споменатиот член за Судот е амбивалентен и бара појаснување


УЕФА листа за ЛШ и КЕШ: Реал Мадрид лидер, Вардар на 174 место

„Кралевите“ се убедливо први со 550 бода пред Баерн М. со 429 и Барселона со 399. „Црвено-црните“ имаат 13 бода и скор од 3 победи, 7 реми и 10 порази во седумте учества. Црвена звезда најдобра од регионот пред Динамо Загреб и ПартизанВокри: УЕФА и ФИФА би можеле да го преиспитаат членството на Косово

Претседателот на косовскиот фудбалски сојуз, како причина за таквото тврдење, го наведе одложување на изградба на стадион во Приштина. Притоа нагласи дека тоа не е притисок врз властите во земјата туку чиста реалност