УЕФА

Вицепрвакот во градот на модата: Шкендија слета во Милано

Македонскиот фудбалски вицешампион по повеќе од двочасовен чартер лет од скопскиот аеродром „Александар Велики“ се спушти на „Малпенса“ и со нетрпение ќе одбројува до претстојниот настап на „Сан Сиро“ против италијанскиот и европски гигант Милан во плеј-офот за Лига Европа (ЛЕ)


Сценарио пред Суперкупот: „Малешевка“ и „Копачка“ го обиколија светот

Двете македонски ора во изведба на членови на културно-уметнички друштва завршија во 228 држави и региони на земјината топка до колку што допираше ТВ сигнал од „Телеком арена“ во Скопје. По нив, свои „пет минути“ добија и 19 дечиња со оштетен слух од училиштето „Партение Зографски“ кои на знаковен јазик ја изведоа нумерата „Sky full of stars“ (Небо полно со ѕвезди) од Колдплеј


УЕФА спектакл во Скопје: Четврта Суперкуп титула за Реал Мадрид

„Кралскиот“ клуб подобар од Манчестер јунајтед на „Телеком арена“ со 2:1 за одбрана на тронтот што го запоседна лани по триумфот над Севилја во Трондхајм. Касемиро и Иско стрелци за тимот на Зинедин Зодан, Лукаку за „црвените ѓаволи“ кои остануваат на единствениот освоен пехар засега во 1991 година против белградска Црвена звезда. Иско прогласен за играч на натпреварот во Скопје


Шоуто може да почне: Реал и Манчестер Ј. по трофеј во 42. Суперкуп

Дуелот меѓу шпанскиот и англискиот великан на „Телеком арена“ во Скопје е со почеток во 20,45 часот. „Кралевите“ во обид да ја одбранат ланската титула што ја освоија во Трондхајм против Севилја за вкупно четврта во Суперкуп натпреварите, „црвените ѓаволи“, пак, ќе атакуваат на втора по единствената засега против Црвена звезда од 1991 година. Правдата доверена на италијанскиот судија Џанлука Роки.


Спектакл наречен Суперкуп: Скопје ја доживува идејата на Антон Виткамп

Идејата за натпревар од ваков тип како вечерашниот на „Телеком арена“ датира од 1971 година зад која стои новинарот и уредник во холандскиот весник „Де Телеграф“ и се појави во време во кое холандскиот тотален фудбал на клупски план (особено Ајакс) и на репрезентативен под водство на легендарниот Јохан Кројф земаше замав во Европа. Победникот покрај трофеј тежок 12,2 килограма и висок 58 сантиметри ќе добие и парична награда од 3,2 милиони евра, за поразената екипа се предвидени 2,2 милиона евра


УЕФА Суперкуп: Фудбалска „бела ноќ“ во Скопје

Улица „Македонија“, вообичаено главна артерија во централното градско подрачје за променада, и истоимениот централен плоштад се преплавени со луѓе почнувајќи од хотелот „Бристол“, па таму некаде до „Даут Пашин Амам“. Ги има од сите возрасни категории, но, се чини, во атмосферата што е налик на карневалска најмногу уживаат и најсилно бијат детските срцаФудбалско минато: Данци кобни за Слога Ј., Победа и Работнички

Брондби ги елиминира чаирчани за Лигата на шампиони (сезона 1999/00), Митјиланд го доби двомечот со прилепчани за УЕФА купот (сезона 2002/03), а Оденсе беше подобар од Работнички за Лига Европа (сезона 2009/10)УЕФА делегира: Суперкупот доверен на Италијанецот Џанлука Роки

Роки е интернационален судија од 2008 година и досега бил главен судија на 72 меча под капа на УЕФА. Во сезоната 2008/09 му судеше на Пелистер против АПОЕЛ во првото квалификациско коло за Лига Европа