Вимблдон

Тенис: Три меча на Вимблдон и еден на Ролан Гарос под лупа за лажирање

Единицата за тениски интегритет (ЕТИ) соопшти дека е поведена истрага по невообичаено високите уплати што биле забележани низ обложувалниците ширум светот. Она што е достапно како информација за јавноста е дека во фокус се мечеви од квалификации за главните турнири на гренслемите во Лондон и во Париз. Имињата на тенисерките засега се држат во тајност


Федерер бурно ја прославил титулата на Вимблдон: Ми „звони“ во главата

Швајцарецот вчера попладне ја освои рекордната осма титула во Лондон по победата во финалето против Марин Чилиќ и реши да остане со „спуштена рачна“ на прославата. Затоа утрово, како што самиот кажа, се разбудил со силна главоболка по освојувањето на 19. гренслем турнир во кариерата


Чилиќ: Никогаш не сум се повлекол, не сакав ниту денеска

Повредата на левата нога и болките што почна да ги чувствува во пределот на стопалото во паузата меѓу првиот и вториот сет ги урнаа надежите на Хрватот за трофеј на Вимблдон, но останува одличниот впечаток што скромното момче од Меѓугорје го остави на најпознатата тениска трева во светот во изминатите две недели

Поддршка на оригинален начин: Бердих во патики со ликот на Ѓоковиќ

Чехот ја истакна својата голема со гестот што не остана незабележан од светските медиуми. Српскиот за наредниот период најави консултации со специјалисти и можност за предвремен крај на сезоната со цел изнаоѓање на долгорочно решение и рехабилитација на повредениот десен лакт што нема да подразбира и хируршки зафат
Вимблдон: Деветто финале за В. Вилијамс, за титулата против Мугуруза

Американката во полуфиналето ја елиминира Џоана Конта со 6:4, 6:2 додека Шпанката ѝ препушти само два гема на Магдалена Рибарикова од Словачка (6:1, 6:1). Женската пресметка за тронот на 131. издание на турнирот е во сабота