ВМРО-ДПМНЕ


ВМРО-ДПМНЕ со прес пред Апелација: Медиумите прават притисок врз судот

Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ денеска пред Апелацискиот суд одржа прес- конференција на која  ги обвини медиумите дека со своето известување за јавните седници на Апелацискиот…


ВМРО-ДПМНЕ: Владата го зголемува задолжувањето на Македонија

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение обвините дека владата на СДСМ со предложениот ребаланс на буџетот го зголемува задолжувањето на Македонија. „СДС, Драган Тевдовски и Зоран…
Груевски стана член на Комисијата за уставни прашања во Собранието

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, стана член на Комисијата за уставни прашања. Ова засега е единствената негова активност во работните тела на Собранието на РМ….


Собраниската седница за разрешување на Зврлевски продoлжува утре

Собранието  утре напладне ќе ја продолжи шестата седница на која ќе продолжи расправата годишниот извештај за работата на Народниот правобранител. По неа следна точка за…


Зврлевски никако да дојде на ред, ВМРО-ДПМНЕ веднаш побара пауза

Координаторот на седмата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, Димитар Стевананџија, побара пауза од еден час на самиот почеток на пленарната седница. Претседателот на Собранието, Талат Џафери…


Десет пратенички групи – пратеничко право или блокада на Собранието

Со формирањето на десет пратенички групи, опозицијата има право да бара  десет часа пауза во текот на денот, може да бараат прекини на седницата за да им се достават стенографски белешки, сите десет координатори да имаат по 15 минути обраќање и уште многу други механизми со кои ќе се одлоговлекува работата на Собранието