Загадување

Депонијата во Струшко поле и денеска гори

Нови протести за попладне најавија активистите од граѓанската инцијатива „Доста“,од Струга. Стружани веќе неколку дена протестираат и апелираат до институциите да најдат решение за дивата…


ПРОЦЕС: Четворица „мускетари“бараат спас од загадувањето

Четворица млади луѓе, загрижени заради енормното загадување, се собраа спонтано и секој ден одат на кафе и разговор кај некој од скопските градоначалници за да поттикнат решавање на проблемот. Што бараат од нив? Што ветуваат градоначалниците? Има ли можност да ги седнат на заедничка маса?


Градоначалниците се жалат дека немаат ингеренции за загадувањето

Четворицата граѓани кои од вторникот одат на разговори кај скопските градоначалници на кафе и разговор за загаденоста, денеска беа кај градоначалникот на најзагадената општината во…


Жерновски: Со пар-непар може да се намали загадувањето во Скопје

Четворица граѓани кои вчера беа во посета на градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски денеска го посетија градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски. Граѓаните со Жерновски…


(ВИДЕО)Скопјани бараа отчет од Трајановски за мерките за загадување

По разговорот со Трајановски кој траеше нешто помалку од еден час, граѓаните од кабинетот на градоначалникот не излегоа многу задоволни. Според нивните впечатоци, во иднина…ДОМ бара бесплатен јавен превоз за намалување на загадувањето

Бесплатен јавен превоз за скопјани, побара денеска портпаролката на ДОМ, Маја Морачанин. „Скопјани стануваат се позагрижени поради загадувањето. Велат дека чадот и штетните честички во…
ДОМ бара да се прогласи вонредна состојба поради загадувањето

ДОМ денеска на прес конференција побара Владата да прогласи вонредна состојба поради екстремното загадување. Како што рече портпаролката на партијата, Маја Морачанин, изминатите неколку години…