Од:

Трамп: Мој избор за државен секретар е Рекс Тилерсон

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп објави дека извршниот директор на Ексон Мобил Рекс Тилерсон е негов избор за државен секретар после медиумските извештаи дека Тилерсон ќе биде именуван токму за оваа позиција.

Во интервју за Fox News, г-дин Трамп го нарече  г-дин Тилерсон, 64,  “играч од светска класа”, кој има направено “големи договори”.

Како извршен директор г-дин Ексон Тилерсон има бизнис врски со раководството на Русија и се вели дека имаат добри односи со претседателот Владимир Путин.

Тој ги критикуваше санкциите на Русија за анексија на Крим. Во интервјуто за Фокс, г-дин Трамп го пофали Тилерсон, велејќи:

“Тој е играч од светска класа Тој е задолжен за нафтена компанија, која ја има зголемено двојно големината на најблискиот конкурент.”

Г-дин Трамп додаде дека г-дин Тилерсон знае многу од играчите и тој “ги знае добро. Тој прави големи договори во Русија.”

64-годишниот Тилерсон, роден во Тексас е шеф на Exxon Mobil и работел за компанијата во САД, Јемен и Русија, и е познат по неговите блиски врски со рускиот претседател Владимир Путин.

Кремљ му даде на тексашанинот  Орден на награда за пријателство во 2013 година.

Републиканскиот сенатор Џон Мекејн од Аризона изразува “загриженост” во интервјуто за Фокс Вести за врските г-дин Тилерсон со Путин, кого сенаторот наречен “крадец, злоставувач и убиец.”