Од:

(ВИДЕО)НБА: Дејвис влезе во историјата со 50 поени на еден меч

Кошаркарите на Денвер ноќеска ја победија екипата на Њу Орлеанс со 107:102, додека победа на почетокот на НБА лига запишаа и Оклахома, Индијана и Торонто.

На Њу Орлеанс за победа не му беше доволна ни сјајната партија на Ентони Дејвис кој постигна дури 50 поени, а покрај тоа запиша и 16 скокови, 5 асистенции, 7 украдени топки и 4 блокади, со што стана шести играч кој успеа да направи таков добар скор во првиот меч од сезоната. По Дејвис следеше Тим Фрејзер со 15 поени, додека Вилсон Чендлер постигна 12 поени.

Кошаркарите на Мемфис ја победија Минесота со 102:98. Во редовите на победничкиот тим најефикасен беше Мајк Конли со 24 поени, Пол Гасол постигна 18, а Зек Рендолф 19 поени.

Новата сезона во НБА лига со победа ја почна и Торонто, кој го предводеше Демар Дерозан славеше против Детроит со 109:91. А, кошаркарите на Оклахома ја победија Филаделфија со 103:97.

Резултати:

Индијана – Далас 130:121

Орландо – Мајами 96:108

Бостон-Бруклин 122:117

Торонто-Детроит 109:91

Мемфис-Минесота 102:98

Милвоки-Шарлот 96:107

Њу Орлеанс-Денвер 102:107

Филаделфија-Оклахома 97:103

Финикс-Сакраменто 94:113

ЛА Лејкерси-Хјустон 120:114