Од:

Вооружен напад на туристичко одморалиште во Мали

Вооружен напад на луксузното одморалиште во близина на Бамак, престолнината на Мали.   Напаѓачите пукале, а според информации од ОН, во нападаот има жртви и киднапирани. Властите се сомневаат дека зад нападот познатото туристичко одморалиште стојат џихадистите, изјавил неименуван извор од Министерството за одбрана, јави АФП.

„Во текот е напад на кампот Кангаби, се сомневаме дека напаѓачите се џихадисти“, изјавил изворот за АФП.

Тој потврдил дека специјалните единици на Мали со помош на француските војници на ОН ја затвориле целата област.

 Comments are closed.