Од:

Заикин: Русинот врзан со Трамп и политичкиот ангажман во Македонија

Запознајте ја мистериозната интернационална личност која беше поврзувана со Флин, Трамп и други моќни руски оперативци. Ова е човекот којшто меѓународниот влијателен истражувачки центар Пропублика го поврзува со ВМРО-ДПМНЕ и руските влијанија во Македонија. 

Истражувањето е преземено од Пропублика. Автор е Исак Арнсдорф. 

Пред повеќе од две години, две личности започнаа да го посетуваат Вашингтон за да ја поттикнат агендата на Турција во главниот град. Тие вечераа со високи функционери и влегоа во истакнати лоби-фирми од двете страни на коридорот.

Тоа беше незабележителна приказна од Вашингтон, освен за една работа: последниот лобист, една од личностите кои беа ангажирани беше генерал Мајкл Флин, советник за кампањата на претседателот Трамп во тоа време, кој подоцна беше отпуштен како советник за национална безбедност за лажење за неговите разговори со рускиот амбасадор.

Клиентот на Флин, турски бизнисмен со име Еким Алптекин, се здобил со внимание додека федералните истражувачи ги испитувале очигледните неуспеси на Флин за откривање на странските контакти. Но, досега, другиот човек во про -турските напори во голема мера го избегнуваше јавното известување.

Тој човек, Дмитриј “Давид” Заикин, не е регистриран како странски лобист и нема очигледна врска со Турција.

Она што го има, како што откри истражувањето на ПроПублика-Политико, е долгата евиденција за партнерство со моќни руски бизнисмени и владини претставници, кои најчесто вклучуваат енергетски и рударски договори. Неодамна, Заикин има политички ангажман во Источна Европа, советувајќи ги партиите во Албанија и Македонија кои се движеа кон Кремљ.

Заикин, исто така, има деловни врски со Трамп. Работејќи во агенција за недвижнини во Торонто во 2000-тите, Заикин посредуваше во продажба во еден од новите високи градови на градот: Трамп Интернационал Хотел&Кула ФЕФФ. Можеби случајно, Заикин беше исто така близок со Русинка која беше ексклузивен застапник за еден од настаните на Трамп во Флорида и кој беше обележан со “Руската рака на Трамп” од сјајно руско списание.

Заикин не бил обвинет за било какво погрешно постапување. Алптекин и Заикин негираа дека се познаваат и велат дека Заикин нема никаква врска со лондонскиот договор со Флин.

Како што известуваше овој новинар во Политико, тројца луѓе со директно сознание рекоа дека Алпекин и Заикин соработувале во турското лобирање, водејќи ја работата заеднички.

Заикин упати прашања до неговиот адвокат, кој одби да коментира. Адвокатот на Флин не одговори на барањата за коментар. Белата куќа се осврна на прашањата на надворешниот адвокат на Трамп, чијшто портпарол, исто така, не одговори на барањето за коментар.

Заикин вели дека е роден во 1967 година во Харков, Украина. Во претходната порака до Политико, тој напиша дека неговото семејство долго се соочувало со антисемитски прогон во својата татковина и дека избегале од СССР за Канада во 1990 година.

„Г-дин. Заикин  нема ништо друго освен непочитување кон советската влада, и да има траги, сепак може да постојат, му напишал на Политико неговиот адвокат, Тара Плочоки од фирмата Луис Баах Кауфман Средлис.

Но, Заикин даде поинакво мислење за Џефри П. Коули, британски инженер кој беше негов деловен партнер од 2010 година, додека тие не се разделија во 2016 година. Коули изјави дека никогаш не слушнал дека Заикин тврди дека неговото семејство е прогонувано, ниту пак слушнал дека Заикин го критикува поранешниот Советски Сојуз .

„Тоа може да ја претставува границата”, рече Коули.

Наместо тоа, според Коули, Заикин изјавил дека татко му бил во советскиот воен или дипломатски кор.

„Кога тој беше со мене, кого и да сакав да видам, Давид ќе го подигнеше телефонот и ќе се сретневме”, рече Коули, а како пример  именуваше официјални претставници од Албанија, Србија и Гвинеја. “Тоа не се случи со некој еврејски бегалец од Украина, кој не познава никого.”

Со живеалиште во Торонто, Заикин беше активен во Еврејската заедница на поранешниот Советски Сојуз. Потоа тој стана агент за недвижнини, а подоцна успеа и во брокерството. Продаваше имоти на руски купувачки. Стапи во брак со жена од Санкт Петерсбург со која има три деца.

Во 2002, Заикин почна да работи и на страна. Тој стана претседател на Сибирската енергетска група, која беше инкорпорирана во Невада и беше наброена преку шалтер на NASDAQ. Архивираната веб-страница на компанијата ги забележува “обемните врски на Заикин со бизнис заедницата на Русија, како и со федералните и регионалните власти”.

Заикин работеше да му помогне на гувернерот на западната сибирска провинција Курган да ги привлече западните инвеститори за истражување на енергијата и инфраструктурата, според Тим Пера, кого Заикин го ангажирал да помогне во собирањето пари во Обединетото Кралство. “Тој и направи на владата на Курган многу услуги- помогна да се соберат пари за нив”, рече Пера. Гувернерот директно го известувал претседателот Владимир Путин, според соопштението за медиумите на компанијата.

Регионот не се подобрил: компанијата “Заикин” никогаш не испумпала ниту еден барел нафта или кубична стапка на гас, според информациите доставени до Комисијата за хартии од вредност.

СЕК во неколку наврати ја испрашуваше компанијата за финансиските односи, конкретно за нејзините исплати на руските раководители и консултанти за акции и опции чии вредности беа нетранспарентни или менливи.

„Забележуваме дека иако опишувате различни трансакции со користење на обични акции на компанијата, не е јасно од вашите откритија како се утврди вредноста на таквите акции за секоја трансакција”, пишуваат официјални претставници на СЕК во едно писмо.

Во 2006 година Сибирската енергетска група користеше акции во вредност од 2,7 милиони долари за да ја купи руската компанија Конданефтегаз. Помалку од две години подоцна, компанијата “Заикин” продаде значителни удели во “Конданефтегаз” на двајца руски инвеститори, секој удел за само 10 долари. Конданефтегаз всушност добил две дополнителни дозволи за дупчење пред тие продажби, според извештаите на ДИК.

Заикин претходно му кажал на Политико дека тој “не е вклучен” во таа трансакција, иако неговиот потпис се појавува на купопродажните договори поднесени до ДИК. Заикин доби лиценци на Сибирската енергетска група на аукции кои не беа објавени и присуствуваа само луѓе кои имале владини врски, според изведувачот на компанијата. Адвокатот на Заикин одби да коментира за ова.

„Давид беше во предност”, рече Јордан Силверстајн, кој работел за фирма која вршеше односи со инвеститорите за Сибирската енергетска група. “Тој изгледаше како мистериозна “интернационална”личност”.

Бизнис кариерата на Заикин продолжи да вклучува и работа на руска нафта и трансакции со недвижности во Торонто. Во 2005 година, Заикин изјави за весникот Globe and Mail за нов развој кој го промовираше: Trump International Hotel and Tower. Весникот објави дека Заикин ги повикал своите”први пет меѓународни клиенти” од кои четворица се согласиле да учествуваат во зделката.

„Кога беше објавен овој проект, веднаш поверував дека ќе претставува значајна победа”, изјави Заикин за весникот. “Останав во хотел Трамп и видов како други слични проекти се одвиваа во Њујорк, Чикаго и Лас Вегас”.

Неодамна, Заикин и неколку колеги од Сибирската енергетска група станаа директори или акционери на рударска компанија наречена RAM Resources, подоцна First Iron Group, според корпоративните поднесоци. Одборот на First Iron го вклучи заменик-претседателот на руската државна банка ВЕБ, кој исто така беше заменик-началник на штабот на Путин. Компанијата е регистрирана на британскиот остров Џерси, рај за оф-шор компании.

Другите инвеститори во компанијата се самите компании од оф-шор, со седиште на Кајмански Острови, Кипар, Британски Девствени Острови и на други места.

Според партнерот на Заикин, Коули, кој работел на одборот на компанијата, тој потфат конечно бил контролиран од Алишер Усманов, руски олигарх роден во Узбекистан. Претставниците на Усманов не одговориле на барањето за коментар.

Коули, искусен извршен директор кој работел и за други руски олигарси, изјави дека е импресиониран од глобалните политички врски на Заикин.

Консалтинг фирма, основана од страна на Заикин и Каули почна да го рекламираа Заикин, потенцирајќи дека “има мрежа на контакти со високи извршни директори и врвни владини претставници и претседатели во Сенегал, Нигерија, Гана, Гвинеја, Етиопија, Албанија, Сиера Леоне, Мали, Либерија, Молдавија, Украина, Казахстан, [и] Романија”.

До 2011 година, Заикин се преселил во Лондон. Тој основал неколку компании регистрирани на неговата домашна адреса. Една од нив, ЕМ Инфраструктура Рибар, наведува две имиња на документот за основање- ниедно од нив не е Заикин. Едното е име е на неговата сопруга, дизајнер на накит, а другото- Виктор Грабарук, чија адреса е наведена како дом на Заикин и чиј роденден е регистриран на денот по роденденот на Заикин.

Пребарувањето на корпоративните записи и сеопфатниот британски именик не покажаа референци кои би довеле до Виктор Грабарук.

Од кредити и енергетика до балканските политички партии

Неколку години подоцна, кариерата на Заикин зема нов замав. По работењето со станбени недвижности во рускиот енергетски сектор, Заикин стана советник на владејачките партии во Турција, Албанија и Македонија. Тој, исто така, започна да соработува со овие партии за лобирање во САД.

Заикин му кажал на Коули дека сака да “работи со штабови на сенатори и луѓе од висок профил во САД”, се сеќава Коули. Тие престанаа да работат заедно, при што Заикин повеќе се фокусираше на политиката.

Почнувајќи од 2015 година, Заикин им помагаше на про-турските непрофитни групи да лобираат за американските законодавци, според еден американски консултант кој работел со него, Џон Мораира. Алптекин, турски бизнисмен, кој подоцна го ангажираше Флин, изјави за Политико дека работел со главната група за која Заикин помогнал да се воспостави.

Во август 2016 година, Алптекин потпиша договор со Флин за 600.000 долари за да побара од САД да го предадат Фетулах Ѓулен, свештеник во Пенсилванија, кој турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган го обвини за обид за негово соборување.

Договорот се однесува на Алптекин како “кап. Еким Алпекин “. Алптекин рече дека не е капитен и не знае зошто го нарекуваат така во договороот.

Флин беше платен од холандска консултантска фирма која Алптекин ја поседувала наречена Ивово, според информациите на Флин во Одделот за правда. Но, документацијата покажува дека Иново немала значајна деловна активност во трите години пред договорот со Флин. Всушност, компанијата била во долг за повеќе од 125.000 евра во месеците пред Флин да плати. Алптекин во едно интервју призна дека Иново немал доволно средства и рече дека ги користел своите пари за да му плати Флин.

Фирмата на Флин му вратила 80.000 долари на Иново. Алптекин рече дека тоа е рефундирање. Во Одделот за правда, Флин го нарече надоместот плаќање “консултантски надомест”.

Роберт Милер, специјалниот советник кој ги испитувал напорите на Русија да влијае на изборите, бил заинтересиран за изворот на приходите за лобирање на Флин, според лицето запознаено со истрагата. Портпаролот на Милер одбил да коментира.

Додека работел на Турција, Заикин, исто така, го олеснил лобирањето и политичките консултантски договори за македонската политичка партија ВМРО-ДПМНЕ, според четири лица со директно познавање на активностите. Тој го сторил истото и за албанското Социјалистичко движење за интеграција, познато како ЛСИ, според четири лица запознаени со аранжманите. Заикин ги претстави лидерите на двете страни на американските лобисти и советници за кампањи, според некои индивидуи.

ВМРО, како Турција, историски се совпаѓа со Западот, но неодамна се приклучи кон Кремљ. ВМРО со месеци одбиваше да ја напушти власта и покрај тоа што не успеа да освои доволно места на декемвриските избори за да формира парламентарно мнозинство. “Противставот” ја стави партијата во незгодна положба со Стејт департментот на САД, додека пак од друга страна доби силна поддршка од руското Министерство за надворешни работи.

Албанскиот ЛИИ и нејзиниот водач Илир Мета се прозападни, но понекогаш се судираат со Стејт департментот во врска со притисокот на САД за реформа на системот на кривичната правда во земјата.

Околу истото време кога Заикин почна да станува се’ повеќе вклучен во политиката на Источна Европа и Америка,тој и неговата сопруга постојано се среќаваа со нивната пријателка Елена Бароноф, која работеше со организацијата Трамп за продажба на станови во Флорида.

На социјалните медиуми, Заикин и Бароноф разговараа за нивните планови за да се сретнат и објавија заеднички фотографии  на вечера во Лондон. Во октомври 2013 година, Заикин објави фотографии на Твитер од себе фотографиран со Бароноф со шефот на францускиот ресторан во соседството Мејфер. Две недели подоцна, на Твитер објави фотографија од неговата сопруга и Бароноф, додавајќи го коментарот: “Беше топло како во Мајами”.

На друга очигледна посета, во јули 2014 година, Барофон постираше на Инстаграм фотографија од себе и сопругата на Заикин, Јана, на тротоар во Лондон, а потоа и фотографија од фоајето на хотелот со пет ѕвездички, под наслов “со љубов кон Јана и Давид Заикин . ”

Баронов е родена во Русија каде што дипломирала новинарство и масовна комуникација и служела како официјално “културно аташе во јавната дипломатија” за руската влада на неопределено време, според неа во интервјуата и биографиите. Во 1989 година, таа се преселила во Ајова, потоа во Флорида.

Почнувајќи со малку средства, Баронов стана туристички агент, а подоцна и агент за недвижнини. Таа напишала на LinkedIn дека нејзината дипломатска обука беше клучна за нејзиниот успех во “маркетинг и градење на бренд на високо-крајни луксузни станови под брендот Трамп”.

До 2004 година, Бароноф беше директор на Трамп на односи со клиенти за Трамп Гранде во близина на Мајами. Таа беше фотографирана со Трамп и со неговата ќерка Иванка и ја прославуваше приказната за списанието The Women’s City како “Руската рака на Доналд Трамп”.

Како ексклузивен застапник за развојот на Трамп Гранде, Бароноф продаде 44 единици на руски купувачи, според анализата на Ројтерс. Недатирана фотографија се појави на Твитер, покажувајќи ја Бароноф во Москва со децата на Трамп Иванка, Ерик и Дон Џуниор.

Минатиот месец Трамп објави писмо од неговите адвокати, велејќи дека трансакциите на неговата фирма со Русите се “нематеријални”, иако Доналд Трамп Џуниор во 2008 година изјави дека компанијата има “многу пари што доаѓаат од Русија”.

Бароноф се разболи додека патуваше накај Турција во 2014 година и беше дијагностицирана со леукемија. Таа почина во 2015 година. По нејзиниот погреб, нејзиното семејство прими посетители на туристичкиот комплекс Трамп.

Нејзиниот син, Џорџ Баронов, рече дека неговата мајка работел за Трамп откако прво соработуваше со партнерот на Трамп во Флорида. “Таа беше ин-хаус брокерот” рече Баронов. “Таа работеше со маркетинг и рекламирање и патуваше низ целиот свет”. Московското патување со децата на Трамп беше во 2003 или 2004 година, рече тој.

Две години пред да умре, Бароноф работеше на договорот за недвижен имот во Менхетен за 28 милиони долари со синот и со зетот на турскиот претседател Ердоган, според хакирани и-мејл пораки што ги објави Викиликс. Пораките исто така покажаа дека синот и зетот добивале новости за лобирањето на Заикин. Во септември 2016 година, како што подоцна Флин објави, Алптекин договорил состанок меѓу зетот на Ердоган и Флин.