Реакција на Историската комисија: Се шират невистини дека го решаваме црковното прашање со Бугарија

Членовите на македонскиот тим во Заедничката мултидисциплинарна и експертска комисија за историски и образовни прашања со разочарување реагираат на некоректното информирање на јавноста за темите кои...

ФИФА покрена дисциплинска постапка против Србија поради контроверзното знаме на Косово

ФИФА покрена дисциплинска постапка против фудбалскиот сојуз на Србија, откако нејзината репрезентација постави контроверзно знаме на Косово во нивната соблекувална пред поразот на Светското првенство од...

Ковачевски на гости кај тетка Лепа и чичко Раде: Големо благодарам за срдечниот пречек и за дружбата – Сите ние сме деца на пензионерите, тие ја заслужуваат нашата поддршка и ќе ја имаат секогаш

Големо благодарам за тетка Лепа и чичко Раде за срдечниот пречек и за дружбата. Поразговаравме за тоа како е пензионерскиот живот, за стандардот, за тоа како...

Ковачевски од Тетово: Со антикризните мерки ја спасивме економија кога многу земји доживеаја финансиски пад

„Резултатите од антикризните мерки се видливи и мерливи. Со антикризните мерки ја спасивме македонската економија, го поддржавме стандардот на граѓаните, компаниите, ранливите граѓани кога беше најпотребно....

Хакерски напад и одземени пари на секретарката на пратеничката група на СИРИЗА

Секретарката на пратеничката група на грчката опозициска партија СИРИЗА и поранешна министерка Олга Геровасили пријави хакерски напад како на нејзините пратенички банкарски сметки од кои ѝ...

СП2022: Австралија го совлада Тунис

Фудбалерите на Австралија го совладаа Тунис попладнево во Ал Вакра со 1-0 (1-0) во воведниот натпревар од второто коло во групата Д на Светското првенство 2022....

НАТО нема да отстапи од поддршката за Украина, вели шефот на Алијансата Столтенберг

НАТО нема да ја намали поддршката за Украина, изјави генералниот секретар Јенс Столтенберг на денешната прес-конференција. „Повеќето војни завршуваат со преговори“, рече Столтенберг, говорејќи пред состанокот...

Соларис Медика – физикални третмани со врвен квалитет и највисок степен на успешност во Македонија

Ексклузивно во Македонија, третмани со врвен квалитет и највисок степен на успешност во областа на физикалната медицина и рехабилитацијата. Во Соларис Медика во Скопје, покрај најсовремените...

ИНТЕРВЈУ со Никица Бачовски: ИПАРД 3 – Нови сектори, зголемени прагови на инвестиции, дозволено производство на енергија и за продажба…

Во очекување на повиците од ИПАРД 3 програмата, разговараме со Никица Бачовски, директор на Агенција за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој.   Агротим: Во...

Џејмс Н. Грин

Проф. Грин: Лула веројатно ќе ја продолжи традицијата на Бразил на независна надворешна политика, добри односи со САД и ЕУ, но и БРИКС

Поранешниот бразилски претседател Луиз Инасио Лула да Силва триумфираше над актуелниот претседател Жаир Болсонаро на 30 октомври, во вториот круг од претседателските избори во Бразил. Да...

Дир: Гладоморот имаше цел да се уништи украинската нација, Кремљ продолжува геноцидната политика против Украина

На крајот на ноември, Украина и светот ќе се потсетат на една мрачна епизода од историјата на човештвото – Гладоморот во Украина, што го спроведе Советскиот...

Бранко Тричковски

СМС од Родригез и Тарантино

Пишува: БРАНКО ТРИЧКОВСКИ Знаев дека тоа што во рамките на своите хигиенски протоколи, не гледам, не слушам и не читам ништо што има сонценце како препорака, демек...

Ќе се спаси ли домчето во Тафталиџе како културно наследство под налетот на новиот урбанистички план

Објектот на месната заедница Тафталиџе, популарно наречен „Домче“  во првите години од своето постоење послужил за сместување семејства чии домови биле разурнати од земјотресот во Скопје...

Со изложбата „Украина се сеќава, светот признава” ќе се одбележи споменот на жртвите на Гладоморот

По повод Денот на сеќавање на Гладоморот (26 ноември), Амбасадата на Украина во Република Северна Македонија во соработка со Собранието на Република Северна Македонија организираат изложба...

ЕУ и четири земји-членки ќе ја помогнат адаптацијата на Африка на климатските промени

Потпретседателот на Европска комисија, Франс Тимерманс денеска најави дека ЕУ и четири нејзини земји-членки ќе и дадат на Африка над една милијарда евра за адаптирање на...