Неизвесноста на светскиот пазар не го запре развојот на ОДВ ЕЛЕКТРИК, продолжуваат инвестициите во опрема и работна сила

Во време на голема економска и енергетска криза која станува се понеизвесна и подлабока поради актуелните случувања во светот, а пред се поради војната во Украина,...

Театарските уметници од Северна Македонија, Србија и Албанија стануваат дел од „Отворен Балкан“

Претставници на националните театри на Србија, Северна Македонија и Албанија денеска во Владата на Србија потпишаа протокол за соработка во рамките на иницијативата „Отворен Балкан“, јавија белградските...

Владата повикува на придонес кон идејата Западен Балкан да стане Отворен Балкан

Владата повика на придонес кон идејата Западен Балкан да стане Отворен Балкан. Иницијативата „Отворен Балкан“ произлегува од Берлинскиот процес и на својот почеток беше именувана како Напредна регионална иницијатива...

Американската амбасадорка во Албанија: Ја поддржуваме иницијативата „Отворен Балкан“

Американската амбасадорка во Тирана, Јури Ким изјави дека ја поддржува иницијативата „Отворен Балкан“. „Ќе продолжиме да ги поддржуваме сите напори вклучително и Отворен Балкан на таков...

ЕК предложи нов пакет санкции против Русија

Претседателката на Европската Комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, попладнево го презентираше новиот пакет санкции по нелегалните референдуми во Украина, јави дописничката на МИА од Брисел....

Маричиќ-Вархеји: Реформите продолжуваат, сите да застанат зад европската иднина на земјата

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска во Брисел имаше состанок со комесарот на ЕУ за соседство и проширување Оливер Вархеји, на кој разговараа за процесот на скрининг,...

Маричиќ: Државниот завод за статистика се подготвува за попис на земјоделство во 2023 

Заменик претседателот на Владата за европски прашања и главен преговарач со ЕУ Бојан Маричиќ, на денешниот скрининг состанок за поглавјето Статистика, кој се одржува во Луксембург, најави дека после пилот...

Сали: 560 ковид-пациенти биле третирани со хемофилтрација во Клиниката Жан Митрев, мора извештај за секој поединечен случај

Мора да се напише извештај за секој поединечен случај. Да бидеме  реални, 560 предмети ќе ни одземат доволно време, за на јавноста да ѝ дадеме конечен...

Комора на приватно здравство: Да се објави оглас за ангажирање на лекари во новите ковид амбуланти

Комората на приватно здравство при Сојузот на стопански комори на Македонија реагира на одлуката на Комисијата за заразни болести, матичните лекари да дежураат во новите ковид...

Денови на медот – нашето поднебје има одлични услови за производство на квалитетен мед од недопрени планински или ливадски предели

Уникатниот микс на Медитеранска и Континентална клима на нашето поднебје создава одлични услови за производство на квалитетен македонски мед, кој потекнува од недопрени планински или ливадски...

Забрчанец за белградска „Политика“: Регионалното поврзување решава енергетска криза за 12 милиони граѓани

На почетокот на септември, Белград беше домаќин на првиот меѓународен саем на вино, храна и туризам во организација на „Отворен Балкан“. Во таа прилика, лидерите на...

Интервју со фармаколог д-р Никола Лабачевски: Регулативата за клиничките испитувања во Македонија е построга и од европската

Доколку има позитивно мислење на Етичката комисија и Комисијата за клинички испитувања, се добива одобрение за изведување на клиничкото испитување. Пациент не смее да биде вклучен во...

Каранфилова-Пановска: Почетокот на преговорите е мерило колку сме кадарни како држава

За францускиот предлог , неговата суштина и дали тој беше добро искомунициран со јавноста, потенцијалите да го дополаризира општеството и да го втурне во нова спирала...

Добредојде за амбасадорката Анџела Агелер

Ниту еден друг американски амбасадор не бил чекан со толкаво нетрпение како новоименуваната амбасадорка Анџела Агелер. За тоа придонесе нејзината најава дека ќе се залага за...

„Најсреќниот човек на светот“ е македонски кандидат за Оскар за долгометражен интернационален филм

Македонскиот филм „Најсреќниот човек на светот“ во режија на Теона Стругар Митевска, е годинaшниот македонски кандидат за наградата „Оскар за најдобар долгометражен интернационален филм“. Одлуката денеска...

„Егзит“ хепенинг вечерва во Струмица во рамки на регионалниот Фестивал на храна и вино во „Отворен Балкан“

Струмица вечерва е домаќин на регионалниот Фестивал на храна и вино, во рамките на иницијативата „Отворен Балкан“. По успешната реализација на првиот Меѓународен саем за вино,...

Научниците предупредуваат: Изумирање на човештвото од климатските промени е недоволно сериозно сфатено

Катастрофалните исходи од климатските промени, како што е изумирање на човештвото, не се сфаќаат доволно сериозно меѓу научниците, покажа новата студија. Нејзините автори велат дека последиците...

Македонија недоволно се подготвува за климатските промени, сметаат земјоделски експерти

Скопскиот, полошкиот и струмичкиот регион ќе се најдат на удар на климатските промени вели анализата за идни климатски екстреми во која се претставени проекциите за тоа што би...