Кој профитира од тестовите за Ковид

Пандемијата со коринавирусот на многу приватни болници и лаборатории им овозможи да профитираат многу брзо. Државата не направи единствени цени за сите лаборатории и сега „блештат“ реклами кој од нив каква цена ќе понуди

Реакција од МЗ: Неколку месеци пред да почине Кристијан баравме помош во странство

Националниот координатор за трансплантација, преку Министерството за здравство реагира на текстот на НОВА каде мајката на 31 годишниот Кристијан Неделковски кој почина бидејќи пумпите во неговото...

Мајката на момчето што почина чекајќи ново срце: Спасете ги другите што живеат на батерии

Пумпите кои им се вградени се само преодна фаза до трансплантација на срце. Никој не знае колку е векот на траење на новите пумпи. Првата пумпа која беше вградена во Германија кај пациент од Македонија не издржа. Нејзиниот рок на траење беше пет години, а кај 31 годишниот Кристијан Неделковски кој почина на 22 јуни годинава, беше вградена цели осум години.

ВИДЕО: Ромите од Делчево навредени-докторка ги нарече народ со “психоза“

Една изјава дадена за пациентка заболена од Ковид-19 од страна на директорката на здравствениот дом во Делчево ја крена на нозе ромската заедница, а по бурните реакции и напади на социјалните мрежи докторката дури размислува да се отсели од градот

Млада пациентка во тешка здравствена состојба-кој ја кочи набавката на неопходниот лек

Кој ја кочи набавката на неопходниот лек за 21 годишната Флора Гаши и за уште двајца млади пациенти кои имаат редок тип на прогредирачка форма на Цистична фиброза, со мутација. Флора е хоспитализирана во тешка состојба, одвај дише и искашлува крв. Дали треба да се случи некој да почине, за надлежните да го набават лекот

Бебе кое починало пред пет години се води дека е живо – добило покана за во школо

Новороденче кое починало четири дена по неговото раѓање во 2015 година се уште се води дека е живо во Управата за водење на матични книги. Семејството Стојаноски од Прилеп е во шок откога добиле Покана за да го запишат нивното починато бебе на училиште во прво одделение, а претходно добивале и покани за вакцинација