Бајден: Пандемијата на невакцинирани мора да престане, тие ја загрозуваат економијата

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека невакцинираните Американци прават „голема штета“ на земјата – ја загрозуваат нејзината економија и го забавуваат закрепнувањето, јави „Ен-Би-Си“. Одбивањето да...

Добри вести за Путин: „Единствена Русија“ освои 324 места од вкупно 450 во Думата

Изборната комисија на Руската Федерација денеска ги потврди изборните резултати според кои владеачката „Единствена Русија“ освои 324 места од вкупно 450 во Думата. Парламентарните избори во...

Пендаровски – Штајнмајер во Њујорк: Старт на преговори на РСМ со ЕУ ќе значи просперитет на регионот

Претседателот на државата Стево Пендаровски во Њујорк оствари средба со претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер, за време на посетата на САД по повод учеството...

Auf Wiedersehen Mutter Merkel-светот се збогува со канцеларката пред неделните избори за нов германски канцелар

Си-Ен-Ен во својата најнова анализа за Германската канцеларка Ангела Меркел на три дена до неделните избори,излезе со опсежен текст за политичката траекторија на жената што Германците...

Управата за финансиска полиција извршила проверки во вкупно 75 правни субјекти за технички преглед

Поради постоење на основи на сомневање за сторено кривично дело „проневера во служба“, Управата за финансиска полиција во периодот од март до август годинава извршила проверки...

СЗО препорача коктели од антитела против Ковид-19 од компаниите „Регенерон“ и „Рош“ за пациенти со висок ризик од хоспитализација

Комисија на Светската здравствена организација (СЗО) денеска препорача употреба на коктели од антитела против Ковид-19 развиени од компаниите „Регенерон“ и „Рош“ за пациенти со висок ризик...

Заев-Сера: Историската посета на Мадрид исчекор кон продлабочување на соработката меѓу двете земји

Претседателот на Владата Зоран Заев денеска имаше средба со амбасадорот на Кралството Шпанија, Емилио Лоренцо Сера, кој го завршува својот мандат во Република Северна Македонија. –...

Џафери: Потребна е кредибилна европска перспектива за Западен Балкан, заснована на систем на заслуги

Доколку  Европската Унија сака поголема стабилност во своето соседство, тогаш потребна е кредибилна европска перспектива за Западен Балкан, заснована на систем на заслуги. Таа перспектива ризикува...