Николоски во „Детектор“: Први на Балканот донесовме антикризен пакет, а Светска банка нотираше дека имаме најдобри мерки во регионот

Она што предизвика војната во Украина е криза со енергенси, односно гас и електрична енергија, како и криза со храна, особено жито и житни производи, рече...

Спасовски: Партиите користат сензационализам за бегството на Мемети, а не аргументација

Во однос на бегството на затвореникот Беким Мемети, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во гостувањето во ТВ24 кажа дека сите сознанија и информации што МВР...

Интервју со Емил Кирјас: Преговорите со ЕУ отвораат помош и за борба против Корона вирусот

Интервју со Емил Кирјас, потпретседател на Либералната Интернационала- говори за тоа дека кризата со Корона вирусот не ја спречува Македонија да се подготвува за преговори; за...

Филипче за Нова ТВ: Не е исклучено затворање на моловите и на границите

Нема простор за паника, но мора да се почитуваат препораките и одлуките на надлежните институции и Владата. Не е исклучена можноста за затворање на шопинг моловите, но и на државните граници во зависност од тоа во која насока ќе се движи состојбата, порача министерот за здравство во вечерашното гостување на Нова ТВ во кое одговараше на прашања на граѓаните

Вратите за пресадување на срце и црн дроб се отвораат-како се организира системот

Кои критериуми треба државата да ги исполни за да фатиме чекор со Еуротрансплант за да се отвори можноста за добивање и размена на органи од земјите на ЕУ? Ќе се едуцира ли медицинскиот кадар и најважно како ќе се работи на подигнување на свеста на граѓаните за дарување на органи. На овие и многу други прашања во ПРОЦЕС, зборува др. Маја Мојсова, Национален координатор за трансплантација и раководител на КАРИЛ

Живот на батерии: Сурова битка за ново срце

Исмет Хаџиу живее без срце, извадено му е. Наместо тоа во неговите гради чука вештачко срце, (од пластика) која е времена замена, а Кристијан Неделковски со вградени две пумпи. Тие во ПРОЦЕС говорат како е да се живее без срце, со поддршка на овие апарати, кои имаат ограничен рок на траење, за стравот низ кој поминуваат доколку откаже машината, за трансплантацијата која им е неопходна

Петрушевски: Зошто се испушти вториот круг на ЕП во ракомет кој беше реалност

Европското ракометно првенство влегува во втора фаза. Денеска започнуваат решавачките пресметки за местата на што водат до распределбата на медали. Македонската репрезентација ги заврши настапите на континенталниот турнир по само три одиграни меча и рано се врати дома. За причините за елиминацијата и анализа на играта на „црвено-жолтите“, разговараме со ракометниот тренер Стојан Петрушевски кој во Студио на Нова ТВ од стручен агол образложува зошто настапите во „Винер Штадхале“ беа под нивото на кое се навикнавме од претходните години.