Зошто студентите од Филозофскиот факултет се хомофобични

Дебата со студентките од Филозофскиот факултет Мартина Лозаноска и Теодора Милеска- зошто мнозинството од Студентското собрание на Филозофскиот факултет одби инклузија на ЛГБТ студентската заедница во...

Мирјана Лазарова-Трајковска: Не гледам проблем во комуникацијата на Заев со Камчев по разговорот што го чувме

Советничката на Стево Пендаровски, Мирјана Лазарова-Трајковска, во интервју за Нова ТВ говори зошто не е поканета од Владата да размени мислења во однос на реформите во...

Флао: Моќните политичари од Белгија лобираат кај Макрон за да добиете преговори

Интервју со Жан-Жак Флао, белгиски политичар, од влијателната и моќна партија – Реформистичко движење, од каде доаѓа и претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел: Говори за...

Роман Јакиќ: Европските земји ќе мора да го убедат Макрон за почеток на преговори Македонија-ЕУ

Роман Јакиќ, поранешен министер за одбрана на Словенија во интервју за НОВА говори за причините за блокадата на Македонија со неотворање на преговори, какви се шансите за Самитот на ЕУ во Загреб да се откочи процесот и за македонското членство во НАТО и загрижувачката порака на Макрон дека НАТО е клинички мртво.

Платформа „Медуза“: Пријавете насилство врз жените

Калиа Димитрова и Ена Бендевска од „Медуза“ феминистичката платформа, со герила акција во Скопје го најавија почетокот на кампањата за борба против насилството врз жените со порака - Охрабрете се, пријавувајте ги насилниците, солидарни сме со вас! 

ВИДЕО Глигорова: Во Македонија лихварството е легализирано

Ана Глигорова од иницијативата „Стоп за извршителите“ во интервју за НОВА вели дека во последните 12-13 години во Македонија се случува „должничко ропство“, во кое граѓаните стануваат виртуелни должници со нереални и „напумпани“ долгови.

Граѓански будилници: Ние ги мобилизираме луѓето за власта да сфати дека во нив е моќта

Ивана Драгшиќ и Никола Ѓорѓиевски од „Плоштад Слобода“ и Симона Гетова од „Спас за Валандово“ дебатираат за нивниот активизам и мобилизација на граѓаните во борба за нивните права.

Климатските промени можат да бидат драматични и во Македонија

Феноменот на климатски промени најмногу се препознава по драматичните временски промени, особено последниве години- зголемување на глобалните средни температури на воздухот и океанот, распространетото топење на...

Без преговори за членство во ЕУ, регионот е во ризик од нова нестабилност

Димитар Бечев, предавач за руското влијание на Универзитетот на Северна Каролина, во интервју за НОВА зборува за резултатите од Охридскиот дијалог што овој викенд се одржа...