Револуцијата ја започнаа странските амбасадори, по нивните стапки одат активистите

  Климатските промени се дефинираат како еден од најголемите предизвици на 21 век- промените на климата предизвикани од акумулација на јаглерод диоксид (CO2) и други гасови...

Македонија со трома бирократија во борба со климатските промени

      Антонио Гутереш Повеќе од 60 светски лидери присуствуваат на Самитот свикан од генералниот секретар на ООН Антонио Гутереш- да разговараат за климатската криза-промените...

Поповски: Македонија е во специјална војна со лажни вести кои доаѓаат од дома и од надвор

Министерот за комуникации, отчетност и транспарентност Роберт Поповски во интервју за НОВА вели дека Македонија, во овој период пред влезот во НАТО, е во специјална војна со лажните вести кои доаѓаат од дома и од странски држави

ДСАМ: Небулозен е тендерот на Филипче за Јавно приватно партнерство за Стерилизација

Нема издржана анализа за јавно приватно партнерство за стерилизацијата, а физибилити студијата се држи во тајност. Тендерската документација има недоречености и отвора можност за ризик , ова за НОВА го тврди Анета Симоновска претседател на Асоцијацијата за дезинфекција и стерилизација

Млади лекари: Овозможете достојно да работиме или нема со што да градите здравство

Нема стимулативни мерки за младите лекари, здравствениот систем е колабиран, во државата нема лекари“, велат во ПРОЦЕС, др. Ненад Лазаров од Асоцијацијата на млади лекари и специјализанти- АСМЛ и др. Миралем Јукиќ од Здружението на лекари специјализанти -ЗЛС

Утрешната Парада на гордоста е показател за солидарноста која сакаме да победи

Интервју со Кочо Андоновски, програмски директор на ЛГБТИ кој говори за утрешниот марш за поддршка на ЛГБТИ заедницата, за неопходноста од солидарност, подготовките за настанот.

Јовановиќ: Физички невозможно е Заев да врши две функции

Интервју со Бранимир Јовановиќ, екс советник на министерот за финансии: Говориме за функционирањето на Анѓушев како бизнисмен и вицепремиер, за корупцијата која го нагризува општеството и...

Месец на гордоста: Право на ЛГБТ заедницата да живее без прогон

Интервју со Славчо Димитров - Коалиција Маргини и куратор на Скопската недела на гордоста: Говориме за борбата за права и слободи на ЛГБТИ заедницата која се уште трае, за прогоните и насилството кои дури и оваа власт не ги решава, како и за претстојната Парада на гордоста на 29 јуни.

Револуцијата на 5Г технологијата – колку е опасна по здравјето

5Г технологијата како петта генерација на мобилна мрежна технологија која обезбедува широкопојасен пристап, го подели светот. Иако станува збор за вистинска револуција која ја носи компјутеризираната...

Има ли Македонија стратегија за пластиката

Светот алармантно почна да потонува во пластика, загушувајќи ја Планетата. Бројките на годишно ниво  доволно говорат за состојбата со која сме соочени- Европјаните создаваат 25 милиони...