Зошто студентите од Филозофскиот факултет се хомофобични

Дебата со студентките од Филозофскиот факултет Мартина Лозаноска и Теодора Милеска- зошто мнозинството од Студентското собрание на Филозофскиот факултет одби инклузија на ЛГБТ студентската заедница во...

Флао: Моќните политичари од Белгија лобираат кај Макрон за да добиете преговори

Интервју со Жан-Жак Флао, белгиски политичар, од влијателната и моќна партија – Реформистичко движење, од каде доаѓа и претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел: Говори за...

Роман Јакиќ: Европските земји ќе мора да го убедат Макрон за почеток на преговори Македонија-ЕУ

Роман Јакиќ, поранешен министер за одбрана на Словенија во интервју за НОВА говори за причините за блокадата на Македонија со неотворање на преговори, какви се шансите за Самитот на ЕУ во Загреб да се откочи процесот и за македонското членство во НАТО и загрижувачката порака на Макрон дека НАТО е клинички мртво.

Граѓански будилници: Ние ги мобилизираме луѓето за власта да сфати дека во нив е моќта

Ивана Драгшиќ и Никола Ѓорѓиевски од „Плоштад Слобода“ и Симона Гетова од „Спас за Валандово“ дебатираат за нивниот активизам и мобилизација на граѓаните во борба за нивните права.

Емил Кирјас: Што би значел Брегзит за Северна Македонија

Интервју на Билјана Секуловска со потпретседателот на Либерална интернационала за потегот на британскиот премиер да го суспендира парламентот, зошто ирската граница е камен на сопнување, и...

Коста Петров, потпретседател на СДСМ: Време е за нови лица во политиката

Интервју со новиот потпретседател на СДСМ Коста Петров: говори за тоа кој му понудил да ја добие врвната функција во СДСМ, која ќе биде неговата улога во оваа партија, за неговите книги за самопомош и неговите политички амбиции.

Месец на гордоста: Право на ЛГБТ заедницата да живее без прогон

Интервју со Славчо Димитров - Коалиција Маргини и куратор на Скопската недела на гордоста: Говориме за борбата за права и слободи на ЛГБТИ заедницата која се уште трае, за прогоните и насилството кои дури и оваа власт не ги решава, како и за претстојната Парада на гордоста на 29 јуни.

Шилегов:  Не се гордеам со загадувањето, но треба време да се реши

Интервју со градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, кој одговара и на прашањата на корисниците на Фејбук и Твитер: за проблемите со Дрисла и Вардариште, недоволната координација со другите функционери, и за скандалот околу паркингот кај Холидеј Ин.

Хајредини: Да се истражат функционерите кои дозволиле МПЦ и ИВЗ да излезат од финансиска контрола

Поранешниот министер за финансии, Џевдет Хајредини, во интервју говори за проблематичните финансиски состојби и потези на МПЦ, која е под истражна лупа на УЈП, потоа неподнесувањето...

Зошто Алберт Муслиу бил сниман од тајните служби на ВМРО-ДПМНЕ

Политичкиот аналитичар Алберт Муслиу во интервју за НОВА говори за вчерашното сведочење на Александар Василевски-Нинџа, во кое и тој е посочен дека бил сниман во неговиот...

Бегството на Груевски – сите можни сценарија

Главниот уредник на „Фокус“ Зоран Димитровски и Владимир Пивоваров национален координатор за гранично управување говорат за бегството на Груевски и сите можни сценарија и опции како било изведено.

Зекир Рамчиловиќ:Отворена е вратата и за други пратеници на ВМРО-ДПМНЕ

Интервју на Биљана Секуловска со пратеникот Зекир Рамчиловиќ, еден од осумтемината пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, кои гласаа “за” уставните промени. Рамчиловиќ говори за неговата желба...

Кампања: Зошто треба да се откријат сексуалните злоупотреби

Активистките Ирена Цветковиќ и Ана Василева говорат за сопствените, но и туѓите искуства за сексуално вознемирување и насилство алармирајќи ја јавноста за кревање на свеста за тие веќе да не се случуваат.

“Заедничка азбука” на НОВА: Учиме македонски, албански и турски

НОВА со гордост ви ја претставува емисијата “Заедничка азбука”- во која учиме македонски, албански, турски јазик. Секој научен збор еднаш неделно не води во еден поинаков,...

Ване Цветанов: Ќе се открие организираниот криминал на власта

Екс-директорот на Управата за финансиско разузнавање, кој одлежа повеќе од една година затвор во интервју за НОВА говори за својата пресуда во Аферата Шпион, за документите на Зоран Божиновски, за аферата Телеком и улогата на Слободан Богоевски, како и за тоа како ќе постапува обвинителката Катица Јанева со бомбите на Заев