Интервју со Емил Кирјас: Преговорите со ЕУ отвораат помош и за борба против Корона вирусот

Интервју со Емил Кирјас, потпретседател на Либералната Интернационала- говори за тоа дека кризата со Корона вирусот не ја спречува Македонија да се подготвува за преговори; за...

Зошто студентите од Филозофскиот факултет се хомофобични

Дебата со студентките од Филозофскиот факултет Мартина Лозаноска и Теодора Милеска- зошто мнозинството од Студентското собрание на Филозофскиот факултет одби инклузија на ЛГБТ студентската заедница во...

Мирјана Лазарова-Трајковска: Не гледам проблем во комуникацијата на Заев со Камчев по разговорот што го чувме

Советничката на Стево Пендаровски, Мирјана Лазарова-Трајковска, во интервју за Нова ТВ говори зошто не е поканета од Владата да размени мислења во однос на реформите во...

Флао: Моќните политичари од Белгија лобираат кај Макрон за да добиете преговори

Интервју со Жан-Жак Флао, белгиски политичар, од влијателната и моќна партија – Реформистичко движење, од каде доаѓа и претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел: Говори за...

Роман Јакиќ: Европските земји ќе мора да го убедат Макрон за почеток на преговори Македонија-ЕУ

Роман Јакиќ, поранешен министер за одбрана на Словенија во интервју за НОВА говори за причините за блокадата на Македонија со неотворање на преговори, какви се шансите за Самитот на ЕУ во Загреб да се откочи процесот и за македонското членство во НАТО и загрижувачката порака на Макрон дека НАТО е клинички мртво.

Граѓански будилници: Ние ги мобилизираме луѓето за власта да сфати дека во нив е моќта

Ивана Драгшиќ и Никола Ѓорѓиевски од „Плоштад Слобода“ и Симона Гетова од „Спас за Валандово“ дебатираат за нивниот активизам и мобилизација на граѓаните во борба за нивните права.

Богдановиќ и Чоловиќ: Како да се одбрани Центар од загадувањето

  Климатските промени се чини дека некогаш се доживуваат како апстрактен поим, замислен процес и состојби кои се далеку од Македонија и кои немаат никакви допирни...