Маричиќ: Придобивки од ЕУ, а не политизација – тоа го бараат граѓаните од сите политичари и сите партии

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денеска учествуваше на промоцијата на проектот „Медиумите за ЕУ“, каде истакна дека за перцепцијата на граѓаните...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува во официјална...

Местото на Северна Македонија е исто како и местото на нашите други партнери на Западен Балкан во Европската Унија

Министерката за надворешни работи на Сојузна Република Германија Аналена Бербок во четвртокот престојуваше во официјална посета на Северна Македонија на покана на нејзиниот колега шефот на...

Маричиќ за ЦИВИЛ Медиа: Треба да ни бидат во интерес Уставните измени, за да направиме дистинкција помеѓу македонскиот народ и Бугарите

Во Брисел денеска продолжува објаснувачкиот скрининг состанок за Кластерот 4, со Поглавјето 21 за Трансевропска мрежа, заедно со Поглавјето 15 – Енергетика. Во исто време, во...

Борел и Вархеји пристигнаа во Скопје, пречекани од вицепремиерот Маричиќ

Потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за надворешни работи, Жозеп Борел и еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји вечерва пристигнаа во Скопје, а на скопскиот аеродром...

„Возот за членство во НАТО се движи“, лидерите на Унгарија и Финска се во Турција на разговори со Ердоган

Премиерот на Унгарија Виктор Орбан  е во Турција на разговори со претседателот Реџеп Таип Ердоган. Неговата посета доаѓа истиот ден кога и финскиот претседател Саули Ниинисто...

Маричиќ: ИПА Програмата е поддршка за клучните реформски активности

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денеска копретседаваше со Комитетот за мониторинг на ИПА, заедно со директорката на Генералниот директорат за европска...

Османи: Надпартискиот консензус за уставните измени го трасира патот европски односи меѓу Скопје и Софија

Внесувањето на бугарското малцинство во Уставот, односно односно промената на овој највисок државотворен акт е важно од две причини, вели во интервју за Рацин.мк министерот за...