Европа останува епицентар на пандемијата-за една седмица 2 милиона нови заразени и 27 илјади починати

Изминатава недела Европа регистрирала 2 милиони нови случаи на инфицирани од коронавирусот, што е најголем број во регионот од почетокот на ширењето на Ковид-19. Бројот на...

Владата го задолжи СЕП да ја ажурира „Агенда: Европа дома“ најдоцна до 22 ноември

Согласно извештајот на Европската комисија, Владата го задолжи Секретаријатот за европски прашања (СЕП), во соработка со ресорните министерства да ја ажурира Агенда Европа дома согласно краткорочните...

Со НАТО во Брисел разговарано за јакнење на капацитетите на Центарот за поддршка на компаниите во МО

Во седиштето на Алијансата, делегација од Министерството за одбрана имаше средби со претставници на НАТО – агенцијата за набавки и Агенцијата за комуникации и информации на Алијансата, на кои,...

Интервју Ристевска Јорданова : Неопходно ни е внатрешно зајакнување  – и политичко и на институционалните капацитети, а не да бараме избрзани и кусорочни решенија

Д-р Малинка Ристевска Јорданова, член на УО на Институтот за Европски политики Скопје и поранешна директорка, која важи за добар познавач со долгогодишно  искуство во креирањето...

Северноатлантскиот совет на НАТО ги усвои целите на способности за Северна Македонија

Министрите за одбрана на 30-те земји – членки на Алијансата за време на дводневните состаноци на Северноатлантскиот совет ги усвоија целите на способности за Северна Македонија,...

Тензично на белоруските граници со ЕУ-Летонија ја продолжи вонредната состојба на границата со Белорусија

Летонија ја продолжи вонредната состојба на границата со Белорусија, јави ДПА. Агенцијата забележува дека ова се случува во услови на наплив на мигранти во земјата. Многумина...

Поради протерување на 8 дипломати од НАТО во Брисел за шпионажа, Русија ги прекинува дипломатските односи со алијансата

Русија од следниот месец ќе ги прекине сите дипломатски односи со НАТО, соопшти Министерството за надворешни работи, предводено од Сергеј Лавров. Москва најави дека целосно ќе...

Западен Балкан тема на денешниот состанок на европските министри за надворешни работи во Луксембург

Министрите за надворешни работи од земјите-членки на ЕУ денеска во Луксембург ќе разговараат за односите со Западен Балкан, во контекст на средбата помеѓу високиот претставник за...