Сасоли: Словенија како претседавач не може да кажува дали ЕУ ќе отвори хуманитарни или миграциски коридори кон Авганистан

Претседателот на Европски парламент Давид Сасоли ја оспори изјавата на словенечкиот премиер Јанез Јанша дека Европска Унија нема да отвори хуманитарни или миграциски коридори кон Авганистан,...

Османи на вонреден состанокот на Северно-Атлантскиот Совет на НАТО

Состанокот се одржа преку видео-конференција и беше посветен на состојбите во Авганистан. Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, учествуваше на вонредниот состанок на Северно-Атлантскиот Совет на...

Заменик-државната секретарката на Стејт Департментот Шерман до Заев: Вие сте доверлив партнер на САД

САД ја поздрави заложбата на Северна Македонија како потврден и доверлив партнер во хуманитарната мисија во Авганистан. Премиерот Зоран Заев попладнево оствари работна средба со заменик-државната...

Медиуми во ЕУ: Авганистан е победа на светскиот тероризам и пораз на извозот на западните вредности

Молскавичната победа на екстремните талибански исламисти во Авганистан и исто така молскавичниот распад на локалните власти, поддржани од САД и НАТО, претставуваат несомнена победа на светскиот...