Османи на вонреден состанокот на Северно-Атлантскиот Совет на НАТО

Состанокот се одржа преку видео-конференција и беше посветен на состојбите во Авганистан. Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, учествуваше на вонредниот состанок на Северно-Атлантскиот Совет на...

Заменик-државната секретарката на Стејт Департментот Шерман до Заев: Вие сте доверлив партнер на САД

САД ја поздрави заложбата на Северна Македонија како потврден и доверлив партнер во хуманитарната мисија во Авганистан. Премиерот Зоран Заев попладнево оствари работна средба со заменик-државната...

Медиуми во ЕУ: Авганистан е победа на светскиот тероризам и пораз на извозот на западните вредности

Молскавичната победа на екстремните талибански исламисти во Авганистан и исто така молскавичниот распад на локалните власти, поддржани од САД и НАТО, претставуваат несомнена победа на светскиот...