ЕУ воведува нови бариери – граѓаните од земјите кои не се членки ќе влегуваат со најава и со плаќање

За неколку месеци ќе се променат процедурите за влез во Шенген зоната: Европскиот систем за информации и овластување за патување (ETIAS) и придружниот систем за влез/излез...

Македонија, ЕУ и бугарското вето: Компромисното решение со Бугарија е на маргините на чудо

Политичкиот аналитичар Сефер Селими е првиот од неколку соговорници на НоваТВ, од кои во пресрет на јунскиот состанок на Европскиот совет побаравме став дали во случај...

Во Софија има комплетен застој, не сум запознат со никаква преговарачка рамка-изјави еврокомесарот Вархеји

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, попладнево изјави дека не се зборува за преговарачка рамка со Северна Македонија, јави дописничката на МИА од Брисел. На прашање на...

Австрија бара да нема двојни стандарди во проширувањето на ЕУ а Западен Балкан да не биде оставен настрана

Австрискиот канцелар Карл Нехамер изјави дека Австрија ќе го поддржи статусот на Украина како кандидат за членство во ЕУ само под услов да нема двојни стандарди...

(Видео) Македонскиот пристап кон ЕУ, војната во Украина, придобивките од Отворен Балкан – теми во разговорите Ковачевски – Мишел во Охрид

На средбата, на која присуствуваа вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ и министерот за надворешни работи Бујар Османи, станало збор за геополитичките предизвици што ги донесе...