Полицијата во Драч запленила 124.000, а не милион фунти, како што јавија медиумите

По пребројувањето на вчера запленетото количество пари во пристаништето Драч, полицијата соопшти дека станува збор за 124 илјади фунти. Медумите претходно објавија дека полицијата запленила милион...

Хрватска на страната на Мадрид

Хрватското министерство за надворешни и европски работи смета дека „случувањата во Каталонија се внатрешно прашање на Шпанија“, пренесе агенцијата Мета. Оттука, Хрватска се залага за демократско...

Избори во Кувајт: пратеници и за Мусламинаско братство и салафистите

Предвремените избори во Кувајт се одржуваат откако емирот Сабах Четврти Ахмед на 16 октомври го распушти Парламентот избран во 2013 година, поради спорот меѓу пратениците и Владата околу економските мерки на штедење

Потресна приказна на белгиски форензичар кој го составува телото на внуката

Еден од најискусните беглиски форензичари-антрополози, Вили Лајперт со години ги составувал распаднатите тела на луѓе непознати за него. Сепак 64-годишниот научник секогаш стравувал дека на масата пред него ќе се најде телото на некој што го познава

Путин се повлече од Сирија бидејќи сфати дека е скапа таа војна

Зошто Владимир Путин ја повлече војската од Сирија, како ќе се решава ситуацијата со Башар ал-Асад, што ќе се случува на европската политичка сцена по терористичките напади во Париз и Брисел, говори Борис Камчев, новинар и аналитичар

Избори: „Следи ги парите“

Колку пари се трошат за избори и дали парите се пресудни за победа? Можеби не се решавачки фактор, но секако парите се еден од клучните за освојување гласови. Затоа трошењето во предизборните кампањи мора да биде транспарентно и под контрола. Во Македонија има правила, но никој не ги почитува

Зошто на Путин му одмили Сирија

Во текот на летото, воено-политичката елита во Москва се подготвуваше за една од најголемите авантури на Русија после Авганистан - воената интервенција во Сирија. На секој еден поасален аналитичар му беше јасно дека во кујната на Кремљ се готви нешто важно за иднината на светот

Среќата се купува со пари

Во светот има многу истражувања за да се утврди што тоа луѓето ги прави среќни. Некои велат дека таа многу е детерминирана од местото на живеење и парите. Во Македонија има и такви кои се и среќни и несреќни

Хафингтон пост: Хрватска длабоко забразди во радикална десница

По Полска и Унгарија, Хрватска е уште една членка на ЕУ која забразди во радикална десница, пишува американскиот весник, пристоа како пример го посочува министерот за култура Златко Хасанбеговиќ и неговата фамозна фотографија од 90 тите години во усташко одело

Руско влијание во Македонија

Македонија не е единствената земја на Балканот кој е изложена на зголемено руско влијание. Аналитичарите нагласуваат дека Русија и Западот имаат целосно различни агенди за регионот. (Заеднички проект на Радио Слободна Европа и Гласот на Америка)

ЕУ повторно на крстопат

ЕУ е на крстопат поради бегалската криза и евентуалниот излез на Британија од Унијата. Дали со оглед на тоа што Македонија е земја кандидат за членство во ЕУ тоа ќе има влијание и врз неа?