Бугарското обвинителство поведе предистражна постапка за смртна закана кон Пендиков

Софиското окружно обвинителство покрена предистражна постапка за смртна закана упатена кон претепаниот Христијан Пендиков во Охрид, изјави за БГНЕС портпаролката на главниот обвинител Сијка Милева. Христијан...

Под истрага пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка и изготвувале порнографски материјал

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, постапувајќи по кривичната пријава на Националната единица за сузбивање криумчарење мигранти и трговија...

Безредие на улиците, полицијата секојдневно фаќа по 70 возачи без положен испит

Животот на скопјанката Т.Р.(47) бил насилно прекинат летово на Пластичарска. Додека го поминувала булеварот Никола Карев во неа удрил автомобил „сеат леон” што го управувал шеснаесетгодишник...

Пендиков е опериран, неговата состојба е стабилна, соопшти бугарската Воено-медицинска академија

На бугарската Воено-медицинска академија денес беше извршена операција на Христијан Пендиков за стабилизирање на долната вилица, јави БГНЕС. Интервенцијата ја извршил тим специјалисти од одделот „Орална...

Бугарско МНР: Властите во Северна Македонија мора да преземат итни и ефективни мерки за борба против злосторствата од омраза врз Бугарите

„Министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков, остварил телефонски разговор со својот колега од Република Северна Македонија, Бујар Османи, од кого добил уверување за потребната...