Хроника на политички прогони: Лустрација на Јован Трпеноски

Серијал на НОВА за лустрацијата- следува сведоштвото на Јован Трпеноски, поранешен јавен обвинител и републички секретар за внатрешни работи (министер за внатрешни работи). Еден од методите...

Бебе кое починало пред пет години се води дека е живо – добило покана за во школо

Новороденче кое починало четири дена по неговото раѓање во 2015 година се уште се води дека е живо во Управата за водење на матични книги. Семејството Стојаноски од Прилеп е во шок откога добиле Покана за да го запишат нивното починато бебе на училиште во прво одделение, а претходно добивале и покани за вакцинација

Три години голгота-за тројца млади тешко болни да го добијат неопходниот лек

Тројца млади пациенти со тешка форма на Цистична фиброза и брзо прогрeдирачка белодробна болест, по три години голгота и борба за неопходната терапија која за нив...

Избори 2020: Кој стои зад хакерскиот напад на ДИК?

Факт е дека бевме мета на тежок хакерски напад. Ако целта беше да нè парализираат, апсолутно не успеаја во тоа, бидејќи за неполн час ние ги споделувавме информациите преку нашите платформи на социјалните мрежи и Јутјуб каналот. Но, не беше овозможено тоа да изгледа онака убаво и за око за целокупниот аудиториум“, изјави за Нова ТВ, Добри Јанчев, генерален секретар на Државната Изборна Комисија

Како Александар Македонски го убиваше Ангелот од Курбиново

По повеќе децени деновиве конечно од Курбивно пристигна убавата вест за почетокот на конзерваторските работи кои треба да го спасат ова наше богатство од понатамошна деградација

По две недели одмор ќе добијат преморените здравствените работници во ГОБ „8 Септември“

По две недели одмор ќе добијат здравствените работници во ГОБ “8 Септември“, болница која веќе четири месеци функционира како Ковид центар. Ова за НОВА го изјави...

Слики на очај и агонија на здравствените работници во„8 Септември“-бараат да ги заменат

Да се стопира приемот на нови пациенти со Ковид-19 во ГОБ„Септември“ затоа што веќе нема место место-оделенијата се преполни, а вработените се преморени и исцрпени, бараат од лекарите од болницата. Во овие оддели сликата е тажна, медицински сестри паѓаат од умор, колабираат, повраќаат на работа. Анстезиолозите се преморени, во битката со пандемијата без прекин четири месеци

Казнета медицинска сестра,била дел од проект-преку крв да се утврди контакт со коронавирусот

Станува збор за меѓународен научен проект со кој се скенира состојбата на здравствените работници како најризична група и преку серолошко испитување да се утврди колку од нив биле во контакт со коронавирусот, дали развиле антитела, дали при повторен напад од вирусот имаат развиено имунитет и да се откријат можни активни случаи