Хроника на политички прогони: Лустрација на Љубомир Фрчкоски

По завршувањето на вонредната состојба заради пандемијата со Ковид 19, продолжува серијалот на НОВА за лустрацијата. Следува сведоштвото на Љубомир Фрчкоски, професор, поранешен министер, активист. Еден...

ФЗО за Караџовска: Направивме се што е потребно, јавноста има погрешен впечаток

За Снежана Караџовска направивме се за да може да го добие потребниот третман во болницата АОФЕ во Остемберг, Холандија. Многу труд вложивме, променивме и Правилник, а...

Токсикологија против одлуката за тестови на пациентите пред да се упатат на друга клиника

Во недостиг на соодветни услови за изолација на ваквите пациенти ќе има зголемен ризик за ширење на инфекцијата на сите пациенти кои ќе бидат амбулантски и...

Четири години голгота: ФЗО се уште и ја нема дадено одлуката за протези на Снежана Кaраџовска

Снежана Караџовска, жената на која и се ампутирани двете нозе по сообраќајна несреќа во Турција во септемри 2016 година и по шести пат може да ја...

Почина бебето:Швајцарските лекари ги потврдија сомнежите за компликации од Ковид

Бебето кое починало од можни компликации од инфекција на коронавирус и е прв случај од ваков вид во Швајцарија, е всушност десетмесечното бебе кое од Клиниката за детски болсти во понеделникот ноќта со специјален авион беше однесено во Швајцарија

Прв случај на бебе со тешка клиничка слика и Ковид-19 – итно префрлено во Швајцарија

Вистинска драма се случувала на Клиниката за детски болести за спасување на животот на десетмесечното бебе, за кое се утврдило дека има тумор во мозокот, компликација за која лекарите сметаат дека е од Ковид 19 ,со кој било зазарзено тоа и неговата баба која го чувала.  Бебето кое е швајцарски државјанин со специјален авион е префрлено во болница во Цирих, за што бил отворен скопскиот аеродром

Влошена состојбата на првиот пациент со вградени пумпи во срцето-потребна е трансплантација

Влошена е здравствената состојба на 31 Христијан Неделковски кој веќе осум години живее приклучен на батерии, со вградени две пумпи во срцето (БИВАД). Тој е примен на одделот за интензивна нега во Државата кардиохирургија, откако пумпите алармите дека нешто се случува со неговото срце

ВИДЕО:„8 Септември“ќе профункционира за една недела-Ковид центарот се сели во друг дел

Единствениот пациент со КОВИД-19 кој е тргнат од респиратор ја напушти болницата, оздравен. За една недела ГОБ „8 Септември“, ќе ги отвори амбулантите и ќе започне да функционира нормално.Токму за толку време се очекува да бидат завршени сите технички зафати во делот каде што ќе биде префрлен центарот за КОВИД -19

НОВА истражува: Се наплаќаат ли преку ФЗО тестовите за КОВИД-19 добиени преку донации

Се наплаќаат ли тестовите за КОВИД-19 кои се добиени како донација преку Фондот за здравствено осигурување. На ова прашање кое НОВА го упати до надлежните добивме  различни одговори, но ниту еден не е идентичен со другиот

Заболени 17,1 процент од медицинскиот персонал – КОВИД-19 во офанзива на болниците

Вкупно 214 здравствени работници се заболени од КОВИД-19. Тоа е 17,1 од вкупниот број на медицински лица во државата, покажуваат официјалните податоци на Институтот за јавно здравје

Приватна болница праќа вработени на принуден одмор за време на пандемија со КОВИД-19

Премиерот Оливер Спасовски најави дека мора да се испита случајот, дека во време кога се мобилизира медицинскиот персонал секој вработен е важен и „никој не смее да профитира во оваа ситуација“

Хроника на политички прогони: Лустрација на Трендафил Ивановски

Во серијалот на НОВА за лустрацијата, следува сведоштвото на судијата Трендафил Ивановски, поранешен претседател на Уставниот суд. Жигосувањата и политичките пресметки преку лустрацијата беа еден од...