Макрон за „Европска политичка заедница“ и за укинување на едногласноста во ЕУ ? 

Пишува: Нано Ружин   На 9 Мај, претседателот на Франција Емануел Макрон, во обраќањето пред  Европскиот Парламент, предложи „ревизија на европските договори“ и „структурирање на Европа“ околу...

Завршна претседателска дебата пред утрешните избори во Франција: Макрон доминираше – Ле Пен возвраќаше

Во среда навечер 15,6 милиони Французи ја проследија дебатата меѓу двајцата финалисти на француските претседателски избори Емануел Макрон и Марин Ле Пен. Педантните соработници на двајцата кандидати уште...

Путин како Карло Велики

Војната во Украина на Балканот се следи како фудбалски натпревар. На едната трибина се оние кои го поддржуваат Путин на другата оние кои се на страната...

Москва ни на детските солзи не им верува

Вознемирувачките сцени од бомбардираното породилиште и детска болница во украинскиот град Мариупол не го оставија никого рамнодушен. Светот со неверување гледа на ова последно злодело на...