„Наследство“, претставата за хомосексуалците во 21 век најдобра на церемонијата на њујоршките награди „Тони“, мјузиклот „Мулен Руж!“ победник во десет категории

На синоќешното доделување на наградите „Тони“ новата сценска адаптација на мјузиклот „Мулен Руж“ победи во 10 категории на престижните театарски награди „Тони“. По едногодишна пауза заради...

Донирани 46 лични предмети на големиот македонски поет Анте Поповски во Музејот на македонската борба за самостојност

На иницијатива на Музејот на македонската борба за самостојност, семејството на големиот македонски поет Анте Поповски донира 46 лични предмети, соопшти директорката на музејот, Даниела Николова...

Разговор со Марија Апчевска-Петровска режисерка на „Северен Пол“: Важно е да се покаже дека и женскиот род исто така ги поминува сите младешки бури како и машкиот

Студена атмосфера во која контрасно се случуваат страсни и интензивни превирања на женскиот и машкиот идентитет во раната фаза на адолесценција, снимен со голема посветеност и...

Почнуваат Деновите на руски јазик и култура, вечерва концерт на класична музика

На 25 септември за сите што ја сакаат руската култура, историја и јазик Рускиот центар организира квиз „Колку добро ја познаваш Русија?“. Квизот ќе се одржи во кафе-книжарницата „Буква“ во Скопје,...

Почина американскиот актер Вилијам Гарсон кој глумеше во сериите „Пријатели“,„Сексот и градот“

Американскиот глумец Вилијам – Вили Гарсон, познат по улогите во телевизиските серии „Сексот и градот“ (1998-2004) и „Пријатели“ (1994-2004), почина на 57-годишна возраст. Ова го објави...

Арсенијевиќ: Уште пред 20 години јас и Јелена се вљубивме во фестивалот „Браќа Манаки“ и Битола

Филмот „Страхиња Бановиќ (Додека можам да одам)“, на српскиот режисер Стефан Арсенијевиќ е умешно реализиран како поетска приказна за вечната тема на патувањето во потрага по...

Џослин Пук: Кјубрик не ми го даде сценариото за „Очи широко затворени“, компонирав музика според опис на сцената со ритуалот

Пред кариерата како композиторка на филмска музика во 80-тите години Пук членувала во поп-бендови: листата меѓу останатите ја сочинуваат „ABC“, „Meat Loaf“ и „The Communards“, а била и сешн-музичар на проектите на ѕвездите Питер Габриел, Ник...

Кинематограферот на нашите филмови „Големата вода“, „Бал-кан-кан“, Суки Меденчевиќ е претседател на жирито на „Браќа Манаки“

Интернационалното жири кое ќе ги оценува филмовите во натпреварувачката конкуренција на годинешното 42. издание на ИФФК „Браќа Манаки“ e предводено од Суки Меденчевиќ , американски кинематографер...

Булингот на социјалните мрежи може да стане „од играчка-плачка“ – моќна порака во филмот „Сестри“ на Дина Дума

Од Битола за НОВА ТВ, Ана Василевска По вчерашната проекција на филмот „Сестри“ во режија на Дина Дума на отворањето на 42. издание на ИФФК „Браќа...

Со мотото„И покрај се“вечерва во Битола почна 42.издание на фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“

Претседателот Стево Пендаровски вечерва, во Пациото на НУ Завод и музеј Битола, присуствуваше и се обрати на 42. Издание на фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“....