Вчера ја најавија, денеска ја откажаа – бугарска комедија нема да се прикажува во Битола

Само еден ден по најавата дека бугарски комедијанти ќе гостуваат на сцената на Битолскиот народен театар, претставата „Вражалец“ се откажува, соопшти Битолскиот народен театар. Претставата најавена...

Уредниците на МКЦ до Арсовска: Престанете со мобинг и отворете фер конкурс за директор на институцијата

Програмските уредници на Младинскиот културен центар, денеска излегоа на прес конференција, по обвинувањата што кон нив и кон инстутуцијата за наводни нерегуларности, ги упати градоначалничката на...

30 години по излегувањето на „Елфаско“: Непроспиени ноќи пред печатење на нов број, а потоа на чорба во „Победа“

Хари Локвенец, Небојша Гелевски и Горан Гулабовски (Хари, Бане, Гулаб) , се иницијалното студентско трио кое ќе ја отпочне оваа журналистичка сторија , која денес, може...

Арсовска: Не е точна информацијата дека на МКЦ му се скратени 90 проценти од буџетот, лажни се вестите за наводен притисок врз Богоев

Не е точна информацијата дека на МКЦ му се скратени 90 проценти од буџетот. Средставата доделени од Градот Скопје за МКЦ не се скратени, а програмата...

Македонски филмови за „Оскари“: Дали на следната номинација ќе чекаме уште 15-тина години?

СТОЈАН СИНАДИНОВ   Американската академија за филмски уметности и науки (АМПАС) ги објави номинациите за наградите „Оскар“ што ќе бидат свечено доделени на 12 март во киното „Долби“ во Лос...

Ана Василевска

Ќе го најде ли браварот-детектив клучот на срцето на МКЦ или Арсовска ќе инсталира салунска унгарска врата?

Пишува: АНА ВАСИЛЕВСКА Стотици граѓани од неколку генерации се собраа во неделата на музичко протестен хепенинг пред платото на Младинскиот културен центар да изразат незадоволство од...

Горан Стефановски

Француско издание на есеите на Горан Стефановски во превод на Марија Бежановска

Објавено е француско издание на есеите на Горан Стефановски, насловено „Пофалба на обратноста“ (Éloge du contraire) од францускиот издавач „За момент“, соопшти Доминик Долмие, директор на...

Колатерална штета на родовата неутралност: Ниедна жена не е номинирана за главната „Брит-награда“

Номинациите за овогодишните „Британски музички награди“ (Brit Awards) предизвикаа лавина коментари на интернет, откако ниту една жена не беше номинирана во категоријата „Најдобар изведувач“. Во трката...

Трета зимска школа, Весна Мојсова-Чепишевска

Мојсова-Чепишевска: „Македонија е судбина на светот, светот е судбина на Македонија“ – стихот на Шопов ја одразува смислата на Третата зимска школа

„Македонија е судбина на светот, светот е судбина на Македонија“, со овој стих на великанот Ацо Шопов, објавен пред четириесет и три години, директорката на Меѓународниот...

(ФОТО) Голем број граѓани денеска се собраа пред МКЦ во знак на одбрана на култната културна институција

Голем број граѓани денеска се собраа пред МКЦ во знак на одбрана на институцијата од политичките сплеткарења што ги предизвика градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, со...