Театарските уметници од Северна Македонија, Србија и Албанија стануваат дел од „Отворен Балкан“

Претставници на националните театри на Србија, Северна Македонија и Албанија денеска во Владата на Србија потпишаа протокол за соработка во рамките на иницијативата „Отворен Балкан“, јавија белградските...

„Најсреќниот човек на светот“ е македонски кандидат за Оскар за долгометражен интернационален филм

Македонскиот филм „Најсреќниот човек на светот“ во режија на Теона Стругар Митевска, е годинaшниот македонски кандидат за наградата „Оскар за најдобар долгометражен интернационален филм“. Одлуката денеска...

Фондацијата “Заев-Едно општество за сите” го поддржа ликовниот хепенинг во Струмица

Фондацијата “Заев- Едно општество за сите”, по повод 21 септември Меѓународниот ден на мирот го поддржа струмичкиот ликовен хепенинг организиран од учениците и нивните ментори. „Нема...

„Егзит“ хепенинг вечерва во Струмица во рамки на регионалниот Фестивал на храна и вино во „Отворен Балкан“

Струмица вечерва е домаќин на регионалниот Фестивал на храна и вино, во рамките на иницијативата „Отворен Балкан“. По успешната реализација на првиот Меѓународен саем за вино,...

Доделување на наградата „Роман на годината“- лауреат Симона Јованоска

Вечерва во 20 часот во кафе барот „Филхармонија“ (во зградата на Филхармонија) Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“ ќе ја додели наградата...

Француска вечер и „Немаме резервна планета“ денеска на „Охридско лето“

Музичко-сценскиот перформанс „Немаме резервна планета“ и француска вечер со Квартетот „Агат“ од Франција се содржините за денешната програма на фестивалот „Охридско лето“. Најмладата пубика, во рамките...

Италијанска вечер на „Охридско лето“

Со концерт на сопранот Дариа Масиеро и пијанистот Андреа Кампора вечер во црквата „Света Софија“ ќе се одржи традиционалната Италијанска вечер на фестивалот „Охридско лето“. Дариа...