Француска вечер и „Немаме резервна планета“ денеска на „Охридско лето“

Музичко-сценскиот перформанс „Немаме резервна планета“ и француска вечер со Квартетот „Агат“ од Франција се содржините за денешната програма на фестивалот „Охридско лето“. Најмладата пубика, во рамките...

Италијанска вечер на „Охридско лето“

Со концерт на сопранот Дариа Масиеро и пијанистот Андреа Кампора вечер во црквата „Света Софија“ ќе се одржи традиционалната Италијанска вечер на фестивалот „Охридско лето“. Дариа...

Почина српскиот актер Бранко Цвеиќ

Познатиот српски актер Бранко Цвеиќ, долгогодишен член и директор на Југословенскиот драмски театар, почина денеска во Белград на 76-годишна возраст, објавија српските медиуми. Цвеиќ неодамна бил...

Почина актерот Пол Сорвино

Пол Сорвино, најпознат по улогaта на Пол Цицеро во гангстерскиот еп на Мартин Скорсезе – „Добри момци“ (Goodfellas), почина на 83-годишна возраст, соопшти во понеделникот портпаролот...

Летно кино под отворено небо – Кинотека со атрактивна филмска понуда за август

Кинотеката со нејзиното летно кино „Мирно лето“ најавува вистинска забава во вечерните часови во (нај)топлиот месец – август. Августовската програма ја започнуваат со неколку актуелни француски...

Риека, Истанбул, Будимпешта – голем интерес за изучување на македонистиката

Во лекторатите на универзитетите во Риека, Истанбул и Будимпешта интересот за изучување на македонистиката е огромен, вели директорката на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и...

(Фотогалерија) Отворен Конзулатот на Србија во Охрид, почесен конзул Михајло Филев

Денеска беше отворен Конзулатот на Србија во Охрид. За почесен конзул е избран охриѓанецот Михајло Филев. На свеченоста присуствуваа министерот за надворешни работи на Србија Никола...