Идната недела ќе се транспортираат телата на починатите во автобусот на „Беса Транс“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на денешната прес конференција рече дека денеска ќе контактира со роднините на починатите во страшната несреќа на автопатот „Струма“. –...

Доктор Кетзи од Јужноафриканската медицинска асоцијација: Заразените со омикрон сојот не се сериозни случаи

Луѓето во Јужна Африка кои се заразиле со омикрон сојот на коронавирус не се сериозно болни смета Јужноафриканската медицинска асоцијација (САМА), пренесе ДПА. -Досега откриените случаи...

Почнува божикниот пост

За православните христијански верници кои се водат според јулијанскиот календар денеска почнува шестнеделниот божикен пост. Постот ќе трае 40 дена, односно до Божик, 7 јануари, денот...

(Видео) Меркел ќе ја напушти политичката сцена со музиката на Хилдегард Кнеф и на „божицата на панкот“ Нина Хаген

Веќе се е организирано за прошталната церемонија со која досегашната канцеларка на Германија , Ангела Меркел ја напушта политичката сцена. На церемонијата која ќе се одржи...

СЗО го класифицираше новиот сој коронавирус како загрижувачки и високо пренослив

Советодавниот панел на Светската здравствена организација (СЗО) го класифицираше новиот вид на Ковид-19, откриен во Јужна Африка, како „загрижувачки“ и високо пренослив вирус и го нарече...

Модерна ќе развие дополнителна доза од вакцината за новооткриениот „омикрон“ сој на коронавирусот

Компанијата Модерна соопшти дека има намера да развие засилувачка доза на антиковид вакцината, специјално насочена кон новиот вид на вирусот – омикрон, што е откриен во...

Ахмети – Ќучук: Датум за преговори што е можно поскоро

Претседателот на Демократската инија за интеграција, Али Ахмети денеска имаше средба со бугарскиот европратеник Илхан Ќучук, соопшти прес-службата на партијата.Европратеникот Ќучук му изрази сочувство на Ахмети...

Владата со барање до КЗБ: Приложете дополнителни анализи за предложените ковид-мерки и како да се поттикне вакцинацијата

Владата бара од Комисијата за заразни болести (КЗБ) дополнителни анализи и компаративни студии за предложените мерки, но и предлози за дополнителни мерки за поттик за масовна...

Можен финансиски бонус за вакцинација, ќе се анализира како да се поттикне имунизацијата

Владата на Република Северна Македонија на денешната редовна 121 седница темелно и сеопфатно ги разгледа предложените мерки и препораки на Комисијата за заразни болести за интензивирање...