Олаф Шолц

Шолц за опасноста од нуклеарно оружје во Украина: Меѓународната заедница повлече црвена линија

Опасноста Москва да употреби ¸ нуклеарно оружје во конфликтот во Украина е намалена бидејќи меѓународната заедница „повлече црвена линија“, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц. „Едно нешто...

(ИНТЕРВЈУ) Путин живее во месијански филм во консултација со шамани

Галија Акерман е француско-руска писателка, историчар, новинар, преведувач, истражувач на Универзитетот во Каен, специјализирана за Украина и постсоветските држави. Била и преведувач на убиената руска новинарка Ана Политковскаја. Борјан Јовановски имаше можност...

Одбројување: Меѓународниот семинар на Цивил за борба против дезинформациите, со учесници од пет земји, започнува в понеделник

Цивил и Youth4Media (Y4M) се организатори на првата Меѓународна недела на новинарството отпорно на дезинформациите и пропагандата која започнува в понеделник, на 5 декември. Главната активност...

Обновливи извори на енергија – ветерни паркови во Северна Македонија: колку се очекуваат во следните пет години

Ветерниот парк „Богданци“ е прв ветерен парк во Северна Македонија со вкупна вредност од 76 милиони евра од кои 0,4 милиони евра грант обезбедени од ЕУ...

Димитар Ковачевски

Ковачевски: Лажна вест е дека скопјани ќе останат без греење, ќе има топли радијатори цела зима

Владата одлучи најтранспарентно да одлучува за производството и набавката на електрична енергија и ги повикувам сите чинители внимателно да ги следат податоците, рече премиерот Димитар Ковачевски...

Од 1 декември субвенции за струја за над 230 компании: Се очекува поевтинување на лебот, маслото, млекото

Како дел од антикризните мерки на владата над 230 компани кои произведуваат основни прехранбени продукти од 1 декември ќе плаќаат субвенционирана струја по двојно пониска цена,...

ФИФА покрена дисциплинска постапка против Србија поради контроверзното знаме на Косово

ФИФА покрена дисциплинска постапка против фудбалскиот сојуз на Србија, откако нејзината репрезентација постави контроверзно знаме на Косово во нивната соблекувална пред поразот на Светското првенство од...

Нема промени за административците – продолжуваат да работат од канцеларија, мерките за штедење струја даваат резултат

Не се остварија стравувањата на синдикалците за евентуална работа од дома претстојнава зима, поради енергетската и економската криза. Од Владата за ваквата идеја информираа на почетокот...