Хелсиншки Комитет ги повикува институциите да им помогнат на граѓаните од пожарот

Веќе цела недела беснеат шумски пожари на повеќе места низ државата, а по интензитет и опасност за загрозување на населените места особено се истакнуваат шумските пожари...

Амбасадата на САД на Косово ја повика владата да го прифати„Отворен Балкан“

Американската амбасада во Приштина ја повика Владата на Косово „ со отворен ум“ да пристапи кон иницијативата „Отворен Балкан “насочена кон јакнење на економските и регионалните...

Благодарност од Брнз: Пожарникарите, војниците и волонтерите се вистински херои

Американската амбасадорка Кејт Мери Брнз на нејзиниот официјален Фејсбук профил изрази благодарност до пожарникарите, до војниците, до волонтерите и до локалното население кои се вклучени во...

Синдикат на пожарникари: Додека се бориме со пожарите, има дојави за прекршување на правата од работен однос

Независниот синдикат на пожарникарите при Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) денеска информираше дека до нив секојдневно пристигнуваат дојави за прекршување на правата од работен однос...