Азески со изрази на сочувство за смртта на грчкиот колега Микалос

Претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија упати телеграма со сочувство до Унијата на Стопанските комори на Грција по повод ненадејната смрт на претседателот на Унијата...

Опасна британско-руска „игра“ над Северно Море

Борбените авиони на Британската морнарица ,,Тајфун“ денеска пресретнале два руски авиона во близина на воздушниот простор на Велика Британија, соопшти Британското воено воздухопловство. Алармот за итна...

Климатолозите алармираат: Климата на Балканот ќе биде уште полоша

Климатските промени во нашиот регион ќе предизвикаат уште повисоки температури, суши, поплави, но и спротивни екстреми, предупредуваат климатолозите. Многу делови од светот се борат со катастрофални...

ДИК: Поднесување на листи со кандидати до 11 септември, во кампања од 27 септември

Државната изборна комисија (ДИК) на јавна седница попладнево ги утврди поважните рокови за локалните изборите што претседателот на Собранието, Талат Џафери ги распиша на 17 октомври....

Амбасадорката Јовановиќ за НоваТВ: Србија дава најголема важност на односите со С. Македонија

Република Србија од пред два месеца има нов амбасадор во Република Северна Македонија. Тоа е нејзината екселенција Невена Јовановиќ. Во воопшто првото интервју дадено по стапувањето...

Пријави за два нови пожара: Гори во Богословец, Светиниколско и во Лешани, Охридско

Богословец во Светиниколско, каде се изгорени четири куќи, и село Лешани во Дебарца, Охридско, моментно се двете најнови жаришта. На овие места попладнево избувнале пожари, а...