Пожарот во Пасјак под контрола, во нова опасност локалитетот Истевнички Кукуље и Балабанско Маало

Ситуцијата со пожарот во Пасјак е стабилна, но во опасност во моментот се Курјачко маало и Балабанци при што зафатен е дел од туристичкиот локалитет „Истевнички...

Гацевски е македонскиот супер-финалист на овогодинешниот Светски куп во параглајдерство

Александар Гацевски е единствениот македонски супер-финалист кој од 7 – 18 Август 2021 година ќе учествува на 11-тото Суперфинале на Светскиот куп во параглајдерство во Дисентис,...

Шекеринска: Само заедно можеме да се справиме со пожарите, Армијата е таму каде е најтешко

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги посети припадниците на Армијата, кои на Кокино беа ангажирани во справувањето со пожарот и упати благодарност до нив, до...

Законот за стечајци стапи на сила, 30 дена за пријава во Агенцијата за вработување

Законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна сопственост на државата, популарно наречен Закон за стечајци стапи на сила. Стечајците коишто ги...

Пендаровски: Хеликоптерите не летаат во ноќни услови, Бугарија испраќа пожарникари

Сакам да ја информирам јавноста дека хеликоптерите на армијата немаат техничка можност да летаат во ноќни услови, информира преку фејсбук статус претседателот на државата Стево Пендаровски....

Мицкоски и Заев согласни за помал праг за независните листи, „Зелен хуман град“ бараат да седнат на иста маса

Лидерот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го прифаќа предлогот од премиерот Зоран Заев, укинување или намалување на прагот на  1% за независните кандидатски листи за...