(ФОТО) Руски медиуми шират лажни вести дека хемискиот елемент „Московиум“ е преименуван во „Украиниум“

Руската пропаганда шири лажна приказна во која се тврди дека во Украина, еден од хемиските елементи бил преименуван. Пропагандистите тврдат дека хемискиот елемент „Московиум“, кој бил...

Емилија Целакоска

Да не си се анулираме самите

Пишува: ЕМИЛИЈА ЦЕЛАКОСКА Секој сака да биде уникатен. Ама, истовремено, да не биде и претерано забележлив – тоа е лошо за сопствената безбедност и благосостојба. Нашата лична...

Таравари и Ковачевски ќе разговараат за можна соработка, СДСМ денеска ќе одржи седница на ИК

Премиерот Димитар Ковачевски денеска по првиот панел од годишната конференција „Година на нови можности“, одговарајќи на новинарско прашање околу денешната средба со претседателот на Алијанса за...

Северна Македонија со скок од две места според перцепцијата на корупција на новиот Индекс на Транспаренси

Северна Македонија се најде на 85 место од 180 светски држави според Индексот за перцепција на корупцијата, кој секоја година го објавува Транспаренси Интернешнел. Со 40 поени,...

Шаќири: Заедно со Владата успеавме да го мотивираме наставниот кадар со повисоки плати

Наставниот кадар е многу важен елемент, а 2022 година не беше лесен период, оцени министерот за образование Јетон Шаќири на годишната конференција „Година за нови можности“....

Љубчо Георгиевски: Стојменов, Ѓорчев и Груевски немаат една банка донесено во ВМРО-ДПМНЕ во мое време

Љубчо Георгиевски во гостувањето емисијата кај Васко Ефтов рече дека во негово време Борис Стојменов, Марјан Ѓорчев и Никола Груевски немаат една банка донесено во ВМРО-ДПМНЕ....

Брисел уште еднаш ја нагласи отворената врата од ЕУ, до нас е да ги завршиме домашните задачи

Вчерашната посета на вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ во Брисел беше одбележана со потврда на недвосмислената поддршка од нашите европски партнери за Северна Македонија и...

Уредниците на МКЦ до Арсовска: Престанете со мобинг и отворете фер конкурс за директор на институцијата

Програмските уредници на Младинскиот културен центар, денеска излегоа на прес конференција, по обвинувањата што кон нив и кон инстутуцијата за наводни нерегуларности, ги упати градоначалничката на...

30 години по излегувањето на „Елфаско“: Непроспиени ноќи пред печатење на нов број, а потоа на чорба во „Победа“

Хари Локвенец, Небојша Гелевски и Горан Гулабовски (Хари, Бане, Гулаб) , се иницијалното студентско трио кое ќе ја отпочне оваа журналистичка сторија , која денес, може...

Безредие на улиците, полицијата секојдневно фаќа по 70 возачи без положен испит

Животот на скопјанката Т.Р.(47) бил насилно прекинат летово на Пластичарска. Додека го поминувала булеварот Никола Карев во неа удрил автомобил „сеат леон” што го управувал шеснаесетгодишник...

Ковачевски до Апасиев: Изнесувањето лажни обвинувања често пати се дел од паранојата и централен симптом на психозата

„Изнесувањето лажни обвинувања и општа недоверба кон луѓето исто така честопати се дел од паранојата. Параноична личност може да се убеди себеси дека некоја случка била...